Eş başkanlık uygulamasına durdurma

Eş başkanlık uygulamasına durdurma


Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ndeki eş başkanlık uygulamasıyla ilgili yürütmenin durdurulmasına kararı verdi.

1. İdare Mahkemesi, Diyarbakır Valiliği'nin, belediye meclisince alınan  Eş başkanlar çalışma yönetmeliği kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması yönündeki başvuruyu değerlendirdi.

Mahkeme, eş başkanlık uygulamasının hukuka uygun olmadığını kararlaştırdı.

İşlemleri geçersiz olacak

Kararda, belediye meclis kararıyla kabul edilen yönetmeliğin, usule göre seçilmiş belediye başkanına ait yetkilerin yasalarda düzenlenmeyen ve eş başkan olarak tabir edilen bir kişi ile paylaşılmasını öngördüğü ve belediye başkanını yetkilerini tek başına kullanmakta işlevsiz kıldığı vurgulandı.

Eş başkanlık uygulamasıyla ilgili sadece Siyasi Partiler Kanunu'nda bir düzenleme yapıldığı kaydedilen kararda, yasalarda öngörülmeyen belediye eş başkanlık hususunun yönetmelik ile düzenlendiği belirtildi.

Belediye meclisince alınan Belediye eş başkanları çalışma yönetmeliği kararının hukuka aykırı olduğu ifade edilen kararda, şöyle denildi:

Dava konusu işlemin uygulanmaya devam edilmesi halinde, belediye eş başkanlığı yönetmeliği ile belediye başkanı dışında getirilen ve eş başkan olarak tabir edilen kişinin belediye başkanı sıfatıyla yapacağı iş ve işlemlerin usulsüz ve geçersiz olacağı, bunun da idari işleyişte ileride telafisi güç ya da imkansız zararları ortaya çıkaracağı da açıktır. Söz konusu gerekçelerle yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

Diyarbakır 3. İdare Mahkemesi de bir süre önce 7 ilçe belediyesindeki eş başkanlık uygulamasıyla ilgili yürütmenin durdurulmasına kararı vermişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu