Temsil ettiği fikir bozguna uğratılmalı

Temsil ettiği fikir bozguna uğratılmalı


ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli General John Allen, IŞİD'i sadece fiziksel olarak mağlup etmenin değil, temsil ettiği fikri ve aşırcılığı bozguna uğratmanın önemli olduğunu söyledi.

İngiltere'de temaslarda bulunan General Allen BBC 2'de yayınlanan Newsnight programında yaptığı açıklamada, IŞİD'e karşı yürütülen hava operasyonlarının Suriye ayağında yer almayan İngilitere'nin posizyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Allen, İngiltere'nin ülkesini Suriye'de destekleyip destekleyemeceğinin sorulması üzerine şöyle konuştu:

İngiltere ve ABD Irak'ta omuz omuza durdu. Afganistan'da omuz omuzaydık. Şimdi de IŞİD'le baş etme konusunda strateji ortaya çıktıkça yakın istişare içindeyiz. Sanırım kısa bir sürede bu konuda da omuz omuzayız diyebileceğiz. Bu ilişki hep özel ve tarihseldi. İngiltere'nin bu stratejide bize destek vereceğini düşünüyorum.

Allen, İngiltere'nin Suriye'de ne gibi pozisyon almasını beklendiğinin sorusuna karşılık da, birkaç önemli rol olduğunu vurgulayarak, bunların Özgür Suriye Ordusu'nun eğitilmesi ve askeri ekipman sağlanması olduğunu söyledi. 

Emekli general, IŞİD'e karşı verilen mücadelenin stratejisinin sadece askeri tedbirleri içermediğini belirterek, IŞİD'i sadece fiziksel olarak mağlup etmek yeterli değil. IŞİD'in temsil ettiği fikri ve aşırıcılığı da bozguna uğratmalıyız. Aşırıcılığa neden olan nedenlerle baş etmek için hepimizin bir araya gelmesi gerekmektedir ifadelerini kullandı.

General Allan, dün Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile görüşmüştü. General Allen 31 Ekim'e kadar Fransa, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde temaslarda bulunacak. 

İngiltere bu hafta başında IŞİD'le mücadele çerçevesinde, Suriye üzerinde keşif uçuşları yapacağını açıklamıştı. IŞİD'e yönelik hava operasyonunun Irak ayağına destek veren İngiltere, özellikle Kürtleri tehdit eden IŞİD hedeflerini bombalıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Uyuşturucu kullanan 4 kişiyi dövüp, polise teslim ettiler
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Avrupa Birliği üst düzey yetkilisi: Türkiye ile işbirliği yapın

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu