Arkadaşı Yasin'i anlattı.

Arkadaşı Yasin'i anlattı.


IŞİD'i protesto bahanesiyle Türkiye'yi yangın yerine çevirenler bir çok masum vatandaşımızı katletti. 16 yaşındaki Yasin de bunlardan biriydi. Onun çocukluk arkadaşı A. G. ile Yasin’i ve Diyarbakır’da yaşanan olayları konuştuk.

Yasin’le hemen hemen aynı yaşlarda olan A.G. Diyarbakır'da yaşıyor. Yasin'in hem arkadşı hem de komşusu. Kapıcılıkla geçimini sağlıyor. Olayların dehşetini hala üzerinden atamamış.

- Yasin’i tanıyor muydunuz?

A.G. : Evet, Tanıyordum. Arkadaşımdı.

- Yasin nasıl bir çocuktu?

A.G. : Yasin arkadaşlar arasında çok sevilirdi. Gaffar Okan Anadolu Lisesi’nde okuyordu. Notları iyiydi. Büyüyünce doktor olmak istiyordu. Namazlarını hiç ihmal etmezdi.

- Bu olaylar öncesi şehirde bir hareketlilik, olaylara hazırlık göze çarpıyor muydu?

A.G. : Evet vardı, yetişkin insanlar gelip bize “akşam ışıklarınızı kapatıp gürültü çıkarın” diye baskı  yapıyorlardı. Bu yuzden bayramın 2 günü kepenkleri indirmek zorunda kaldık.

- Bu olayları gerçekleştirenler yabancı mıydı, tanıdık yüzler miydi?

A.G. : Kesinlikle daha önce görmemiştik. Şehrimizin, mahalllemizin insanları değildi. Hepsi yabancıydı ve eğitimliydi. Ne yapacaklarını iyi bilen insanlara benziyorlardı.

- Yasin’i öldüren kişileri tanıyor musunuz?

A.G. : Hayır, Tanımıyorum .

- Yasinin Işid’le bir alakası var mıydı?

A.G. : Hayır, Yasin’in İşid ile hiç bir ilgisi yok. Beyaz bir arabayla kurban eti dağıtımından dönüyorlardı. Göstericiler yolları kapatmıştı. Bazılarını geçiriyor,  bazılarını durduruyorlardı. Yasin’in olduğu arabayı durdurdular.  Saldırı olacağından korkan Yasinve arkadaşları kaçtılar.

- Yasin tam olarak nasıl katledildi?

A.G. : Başta saldırganlar onları kovaladılar. Kaçıp bir binanın 3. kata sığındılar. Kovalayanlar önce kapıyı kırmaya çalıştılar ama kıramadılar. Sonra 4.kattaki  bir daireye girerek biri 4 kattan sarkarak 3. kata ulaştı. Normal insanın yapabileceği bir şey değil bu. Üzerinde 2 silah taşıyordu. İçeri girmeye çalışırken bir yandan da ateş ediyordu. İçeri girince diğerlerine de kapıyı açtı. Yakaladıklarına silahla ve satırlarla saldırdılar, darp ettiler. Arkadaşlardan birini 3. kattan aşağı attılar. Bir diğerini çatıyaçıkarıp molotofla yaktılar. Yasin’i dışarı sürüklediler. Satırlarla kesici aletlerle darp ettiler ve arabayla kafasının üstünden geçtiler. Kanı hala o yerde duruyor Yasin’in.

- Yasin katledilirken oradaki insanlar ne yaptı? Nasıl tepki gösterdi?

A.G. : Olaya şahit olanlar “yaptığınız yanlıştır, çözüm değildir” diye tepki gösteriyordu. Ama halkın da üstüne geldiler, kimse korkudan sesini çıkaramadı. Yine de oldukları yerde “Siz böyle yapıyorsunuz, Işid’den bir farkınız yok” diyorlardı ama katiller kimseyi dinlemiyordu.

Sizce yasini öldürenler kimler di?

A.G. : Yasin’i öldürenler dışardan gelen, eğitimli kişilerdi. Yoksa kimse tek başına 4. kattan 3. kata tek başına inemez, inse bile rahatça etkisiz hale getirilebilirdi.

- İnsanlar Yasin’i öldürenler e tepkisiz mi kaldı?

A.G. :  Hayır. Tepki verildi.  Kapanan kepenkler açıldı. Partinin meclislerine gidildi. “Neden böyle yaptınız, onlar da kürt değil miydi” diye sorduk ama maalesef dinlemiyorlar.

- Bu olay olurken “etraftaki kadınlar sevinçle zılgıt çekerek destek verdi”  deniyor. Böyle birşey var mı?

A.G. : Hayır, öyle bir şey yok. Oradaki kadınlar da karşı geliyorlardı, yapılanlara. Hatta ağlayarak “Allah Rızası için yapmayın, bu yaptığınız insanlık dışıdır, onların aileleri de var, onlar da kürt, onlar da müslüman” diye yalvardılar ama engel olamadılarç

- Diyarbakırlılar Kobani hususunda ne düşünüyor?

A.G. : Diyarbakırlılar Kobani’de yaşananlara elbette üzülüyor ama etrafı yıkmanın çözüm olmadığını biliyorlar. Hatta soruyorlar “göstericiler böyle yapınca Işid geri mi çekilecek” Halk Kobanilileri,  Ezidileri evine konuk etti, onlara iş buldu, kefil olup ev kiralamalarını sağladı. Onlara sahip çıktı. Ama onlar bahane edilerek olay çıkartanları biliyorlar.

- Diyarbakır’da bir çok insanın sakalını kestirdiği söyleniyor. Doğru mu? Doğruysa kimler kestiriyor?

A.G. : Sakallı ve dindar insanlar hedef alınıyor hep.  Bu yüzden özellikle esnaf, pazarcı gibi sokakta olan insanlar sakallarını kestirmeye başladı. Örgütttekiler sakallı gördüklerine IŞİDçi diye saldırabiliyor.

- Vatandaş PKK ve IŞİD hakkında ne düşünüyor?

A.G. : Kürt halkı Kobani’yi destekliyor. Sınıra onlar için giyecek,  eşya ve yardım malzemeleri gönderiyorlar. Işid’i destekleyen yok. Aksine her cuma Işid’e lanet okuyorlar, Kobani’ye dua ediyorlar. Pkk’ya karşı tutumları ise değişti. Daha önceden destekliyorlardı ama ölen 5 kişiden sonra artık “PKK gidip Işid’e bir şey yapamıyor, şehre inip sivil masum Kürt halkını katlediyor” diyorlar.

- Kobani için koridor açıldı. Orada savaşmak için gidenler var mı?

A.G. : Hayır yok. Kimse gitmek istemiyor.  “Gitmek istiyoruz” diye yaygara yapıp duranlar da burada kargaşa çıkarmaktan başka bir şey yapmıyor.

Haberseyret Özel Haber

Röportaj: 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İşte Erdoğan'ın istifasını istediği 3 belediye başkanı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Barzani'ye bir şok daha

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu