Barış görüşmeleri 27 Ekim'de başlayacak

Barış görüşmeleri 27 Ekim'de başlayacak


İsrail ile Filistinli gruplar arasında yürütülen dolaylı müzakerelerin Mısır'ın başkenti Kahire'de pazartesi günü başlamasının planlandığı belirtildi.

Dolaylı ateşkes müzakerelerine katılan Filistin heyetinin üyesi Halid el-Bataş, Mısır tarafı, Filistin heyetinin başkanı Azzam el-Ahmed'e müzakerelerin 27 Ekim'de başlayacağını iletti. Ancak yine de tarih konusunda nihai sonucu bekliyoruz. Müzakerelerin, Filistin halkının talepleri ve diğer şartlarda anlaşmaya varılması için söz konusu tarihte yapılmasını umuyoruz. İnşallah tarihin gecikmesini gerektirecek bir sorun olmaz dedi. 

Filistin heyetinin diğer üyesi Kays Abdukerim de Mısır tarafı, müzakerelerin yeni turu için önerdiği 5 maddelik ajandayı sundu. Bu maddeler, denizdeki avlanma alanının genişletilmesi, İsrail ile Gazze arasındaki tampon bölgenin ortadan kaldırılması, havaalanı, liman inşası, esirler ve ölenler ile ilgili konuları kapsıyor diye konuştu.

Görüşmelerde İsrail'in 26 Ağustos'ta yapılan anlaşmaları ihlali ve bölgenin imarı için gereken malzemelerin girişi konularının da ele alınmasını beklediklerini dile getiren Abdulkerim, Şu ana kadar ajandanın kabulü ve ya kabul edilmemesi konusunda karar vermedik. Bu konuda araştırmalarımızı yapıyoruz. Müzakerelerin ilk günü konumumuzu belirleyeceğiz ifadelerini kullandı.

Abdulkerim, İsrail'in 12 Haziran'dan sonraki tutuklamalarıyla ilgili konunun da müzakerelerde ele alınmasını istediklerini kaydetti.

İsrail ile Filistinli gruplar arasında yürütülen dolaylı müzakerelerde ateşkese riayet vurgusu yapılarak, müzakerelere ekim ayının son haftasında devam edilmesinin kararlaştırıldığı belirtilmişti.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarına devam eden İsrail, 26 Ağustos'ta Filistinli gruplarla varılan ateşkesin ardından saldırılarına son vermişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu