MERS ve Ebola önlemi alındı

MERS ve Ebola önlemi alındı


Sağlık Bakanlığının Ebola ve MERS-CoV hastalıklarını başından beri yakından izleyerek, konu ile ilgili her türlü tedbiri ivedilikle aldığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son günlerde medyada Ebola ve MERS hastalıkları konusundaki haberlerde kabus, korku, panik, alarm gibi kitleler üzerinde endişe uyandıran başlıklar kullanıldığının görüldüğü ifade edildi. 

Bu haberlerin gerek başlıklarında ve gerekse içeriklerinde kullanılan ifadelerin halkı gereksiz yere korku ve paniğe sevk ettiğine dikkat çekilen açıklamada, bu sebeple basın mensuplarının konuyla ilgili gerekli hassasiyeti göstermesinin önemi vurgulandı.

Açıklamada, Türkiye'de Ebola teşhisi konulan hasta bulunmadığı bildirilerek, MERS-CoV virüsü sebebi ile hayatını kaybeden Hatay ilinde bir hastamız olmuş ve bu hastamızın tüm temaslıları tespit edilmiş ve bu temaslılarda Mers-Cov ile ilgili herhangi bir  bulguya rastlanmamıştır ifadesine yer verildi.

Belirtilerin viral enfeksiyon hastalıklarıyla karıştırılma olasılığı yüksek

Bakanlığın, Ebola ve MERS-CoV hastalıklarını başından beri yakından izleyerek, konu ile ilgili her türlü tedbiri de ivedilikle aldığı vurgulanan açıklamada, yine bu çerçevede Bakanlığın Ebola ve MERS-Cov Bilim Kurulu'nu toplayarak, dünyadaki mevcut gelişmeler ışığında bu hastalıkların Vaka Yönetimi ve Eylem Planı'nı hazırladığı bildirildi.

Konu ile ilgili tüm gelişmelerin basınla şeffaf bir biçimde paylaşılmaya devam edileceği, ancak hastalığın belirtilerinin mevsim şartlarından dolayı oluşabilecek diğer viral enfeksiyon hastalıkları ile karıştırılma olasılığı yüksek olduğu için  basın tarafından, kesin teşhis konulmamış vakaları kesinleşmiş gibi gösterilmemesi gerektiği kaydedildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu