Anayasa Mahkemesinden ihlal kararı

Anayasa Mahkemesinden ihlal kararı


Anayasa Mahkemesi, terör örgütüne üye olmak suçundan yaklaşık 3,5 yıl tutuklu kalan sanığın tutukluluğunun makul süreyi aştığı gerekçesiyle haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Gaziantep'te 3 Şubat 2010'da gözaltına alınan F.K, ertesi gün silahlı terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla tutuklandı. F.K'nın 2012'de aldığı hapis cezası 1 yıl sonra Yargıtayca bozuldu. 

Yerel mahkeme, bu süreçte çeşitli kereler, atılı suçun vasıf ve mahiyeti, dosya kapsamındaki deliller, kuvvetli suç şüphesinin varlığı, tutuklu kalınan sürenin, verilmesi muhtemel ceza ile orantılı olması gibi gerekçelerle F.K'nın tutukluluğunun devamına karar verdi.

F.K, bunun üzerine, tutukluluğunun makul süreyi aştığı ve tutukluluğunun devamına ilişkin kararların gerekçelerinin yeterli olmadığı iddialarıyla Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Yüksek Mahkeme, başvurucunun iddialarına ilişkin, Anayasa'nın 19. maddesinin 7. fıkrasının ihlal edildiğine hükmetti.

Kararda, yerel mahkemece verilen tutukluluğa itiraz ve itirazın reddine dair kararların gerekçeleri incelendiğinde, bu gerekçelerin tutukluluğun devamının hukuka uygunlugu ve tutulmanın meşruluğunu haklı gösterecek özen ve içerikte olmadığı ve aynı hususların tekrarı niteliğinde olduğunun görüldüğü belirtildi.

Gerekçelerin ilgili ve yeterli olmadığı ifade edilen kararda, bu gerekçelere dayanılarak başvurucunun özgürlüğünden mahrum bırakıldığı dikkate alındığında söz konusu tutukluluk süresinin makul olarak değerlendirilemeyeceği kaydedildi.

Ayrıca, başvurucuya 3 bin lira manevi tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Erbil'de İsrail bayrağıyla kutlama

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu