Yargı paketi Meclis'te

Yargı paketi Meclis'te


Katalog suçları genişleten, hakim ve savcı ücretlerinde artış, makul şüphe üzerine üst ve yer arama kararı, avukatların soruşturma dosyasına erişimine kısıtlama gibi düzenlemeler içeren yargı paketi TBMM Adalet alt komisyonuna sevk edildi.

TBMM Adalet Komisyonu, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni görüşmek üzere Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya başkanlığında toplandı. 

Usule ilişkin söz alan HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, teklifle avukatlığın sınırlandığını, kendisinin birleştirilen teklifinin ise avukatlara daha fazla hak tanıdığını söyledi. Kaplan, Bu teklifle, savcının elinde mitralyöz, avukatın elinde değnek olsun, mücadele etsinler' diyorsunuz. Tekliflerimi gargaraya getirip yedirtmem dedi. 

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, Kaplan'ın bağırmadan konuşmasını isteyince tartışma çıktı. Kaplan'ın, Sesim yükselir de azalır da, benim tarzım bu. Konuştuğun dile dikkat et, saygılı ol dediği Turan, Dinlemek istiyorum, anlamak istiyorum. Bağırma. Sen bağırınca saygılı olacaksın, ben deyince saygısız olacağım, böyle bir şey var mı? diye karşılık verdi.

Kaplan konuşmasına devam ederken, Komisyon Başkanı İyimaya'nın, Teklifimi birleştirme mi diyorsun? Öyleyse birleştirmeyelim diyerek, araya girmesine de tepki gösterdi ve Bırak, diyeceğimi ben diyeyim dedi.

Teklifin Anayasa'ya aykırı olduğunu öne süren Kaplan, görüşülmesine karar verilmesi halinde teklifinin birleştirilmemesini istedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da aynı doğrultuda talepte bulunarak, Biz özgürlükçü yasa teklifi verdik. Teklifimin bu yasalarla görüşülmesini istemiyorum diye konuştu.

Bunun üzerine İyimaya, Kaplan ve Tanrıkulu'nun tekliflerini birleştirme cetvelinden düşürdüğünü açıkladı.

Konuşmaların ardından yapılan oylamayla kanun teklifi alt komisyona sevk edildi. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu