AFAD ekipleri köy köy geziyor

AFAD ekipleri köy köy geziyor


Türkiye'de sınıra yakın köylerde akrabalarının yanına sığınan Suriyeli Kürtlerin ihtiyaçları, köy köy gezen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri tarafından karşılanıyor.

Halep'e bağlı Kobani'de (Ayn el Arap) terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalardan kaçarak, sığındıkları Türkiye'deki akrabalarının yanında zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışan Suriyeli Kürtlere AFAD ekipleri yardım ulaştırmaya çalışıyor.

AFAD Suruç Genel Lojistik Depo Sorumlusu ve Yozgat İl Müdürü Halil İbrahim İbiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye girişlerin başlamasının ardından ekibiyle sınıra yakın Suruç ilçesinde görev aldıklarını söyledi.

AFAD başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, hayırseverler ve uluslararası kuruluşlardan gelen yardımları koordine edip ihtiyaç olan yerlere gönderdiklerini belirten İbiş, gelen yardımların hepsini kayıt altına aldıklarını ifade etti.

Daha sonra yardımları, Suruç Kriz Yönetim Merkezi'nin talebi doğrultusunda geçici barınma merkezleri ile sosyal çalışmacıların belirlediği köylere ulaştırdıklarını anlatan İbiş, şöyle konuştu:

Türkiye'ye sığınanların hepsinin akraba bağlantıları var. Köylerde ve mahallelerde kalıyorlar. Biz de köyleri gezerek bunlara ulaşıyoruz. Bugüne kadar 90 köye ulaştık. İhtiyaç sahibi misafirlerin yerinde tespitlerini yapıp ertesi gün nokta atışıyla imza karşılığında dağıtım yapıyoruz. Çadırlarda ve geçici barınma merkezlerindeki 24 saat içinde misafirlerimize ne gerekiyorsa karşılıyoruz. Elimizde olmayanları da AFAD'a ve kriz merkezine bildiriyoruz.

Kurdukları çadır kentlerin yaklaşık 12 bin kişiye hitap ettiğini dile getiren İbiş, doluluk oranının ise şuanda 9 bin civarında olduğunu, ihtiyaç duyulması halinde yeni çadırlar kurabileceklerini sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu