KKTC İçmesuyu Boru Hattı'nda denizaltılar için önlem

KKTC İçmesuyu Boru Hattı'nda denizaltılar için önlem


DSİ Genel Müdürlüğünce inşa edilen KKTC İçmesuyu Boru Hattı'na denizaltılar için uyarı sistemi ekleniyor. Böylece bölgeden geçiş yapacak denizaltıların hatta çarpması engellenecek.

KKTC Su Temin Projesi ile uzun yıllardır su yetersizliği ve su kalitesindeki kötüleşme sebebiyle sıkıntı yaşayan ada halkının uzun vadeli su ihtiyacı karşılanacak.

Dünyada ilk kez deniz altından boru hattıyla su sağlayacak olan projede uygulanacak olan deniz geçişi, 80 kilometre 151 metre uzunluğunda ve deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda olacak.

Hattın bu derinlikten geçmesine, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının görüşü doğrultusunda karar verildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bu görüşmelerde, deniz içerisindeki bu tür bir tesisin deniz yüzeyinden en az 250 metre aşağıda olması gerektiği, denizaltıların da hesaba katıldığında deniz trafiğinin bu derinliğe kadar gerçekleştiği görüşünü sundu.

Deniz Taşıtlarına Gönderilen Sinyallerle Çarpışmalar Önlenecek

Bu görüşmeler sonucunda 250 metre derinlikte inşa edilen boru hattına ayrıca bir uyarı sistemi yerleştirilecek. Bu uyarı sistemi hem borudaki sızıntı ve kaçakları DSİ Genel Müdürlüğüne haber verecek, hem de orada bulunan deniz taşıtlarına sinyal göndererek taşıtların çarpmasını engelleyecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığından alınan bu sinyal frekansı deniz haberleşmesinde kullanılıyor.

Yıllık 75 milyon metreküp su aktarılacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağını ifade etti.

Eroğlu Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp suyun, Akdeniz'e döşenecek boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacağını ve KKTC'nin istifadesine sunulacağını kaydetti.

Türkiye'den KKTC'ye iletilecek suyun yaklaşık 38 milyon metreküpünün, KKTC'de inşa edilecek arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra içme suyu maksatlı kullanılacağını vurgulayan Eroğlu, geriye kalan 37 milyon metreküp suyun ise Güzelyurt Ovası'nın veya Mesarya Ovası'nın sulanması için tahsis edileceğini belirtti.

Türkiye tarafında Alaköprü Barajı'nın, KKTC tarafında Geçitköy Barajı'nın tamamlandığının altını çizen Eroğlu, deniz geçişinde ise çalışmaların hızla devam ettiğini ve en kısa sürede tamamlanacağını dile getirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Kayseri'deki terör saldırısı davası yarın başlıyor
Dünya
Sosyal medyada 'günaydın' yazdığı için gözaltına alındı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu