İbn-i Sina'nın ünlü tıp kitabı günümüz Türkçesine çevriliyor.

İbn-i Sina'nın ünlü tıp kitabı günümüz Türkçesine çevriliyor.


Dünya tıp tarihine damga vuran İbn-i Sina'nın bin yıllık eseri 'El Kânun Fi't-Tıbb' ilk kez günümüz Türkçesi ile beş ciltlik takım halinde yayımlanacak.

Atatürk Kültür Merkezi'nden (AKM) yapılan açıklamaya göre, İbn-i Sina'nın beş kitap halindeki bu büyük tıp eseri, bir doktorun bilmesi gereken tüm bilgilerin özeti. Eserde A'dan z'ye insan vücudunun bütün organları ve bunların hastalıkları, ilaçları ve ilaçların hazırlık yöntemleri tek tek anlatılıyor. AKM bunu ilk kez günümüz Türkçesine tam metin olarak tercüme edip bastırıyor. Birinci, ikinci ve üçüncü kitaplar basıldı. Üçüncü kitap 2 ay içinde, dördüncü kitap ise 2015'te yayımlanacak.

Prof. Dr. Esin Kahya'nın verdiği bilgiye göre, bu eserden dolayı 14. yüzyıl Avrupasında İbn-i Sina'ya 'tıbbın kralı' gözüyle bakılırken kitapta İbn-i Sina'nın bitkisel tedavi önerileri de bulunuyor. Örneğin yüzünüzde akneler var, İbn-i Sina gül suyunu öneriyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Soylu'dan Dünya İnsan Hakları Günü mesajı
Türkiye
Turizm köyü Türk lirasına sahip çıkıyor
Dünya
İsviçre 2 bin Suriyeliyi kabul edecek

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu