Bankacılık Kanunu değişiyor

Bankacılık Kanunu değişiyor


Vakıfbank, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda, Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün idare ve temsil ettiği Vakıfbank hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin koşulların belirlendiğini bildirdi.

Türkiye Vakıflar Bankası TAO'nun, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklamasında, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edildiği hatırlatıldı.

Vakıfbank tarafından kamu sermayeli katılım bankaları kurulması için yasal çerçeve oluşturulmaktadır

Tasarı'da, Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün idare ve temsil ettiği Vakıfbank hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin koşulların belirlendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Ayrıca Vakıfbank'ın (C) grubu hissedarlarından Vakıfbank Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı'na ve Vakıfbank'ın (B) grubu hisselerinden diğer mülhak vakıflara ait olan hisseler ile (C) grubu hisselerinden diğer gerçek ve tüzel kişilere ait olan hisselerin sahiplerine, sahip olduğu hisselerin belirtilen koşullarda Hazine tarafından devralınmasını talep etme imkanı tanınmaktadır.

Buna ilaveten, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'na ilave edilen maddeler ile, 4603 sayılı Kanun'a tabi Bankalar veya Vakıfbank tarafından kamu sermayeli katılım bankaları kurulması için yasal çerçeve oluşturulmaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu