Bükülmez Karakol Komutanı Ne Yapmak İstiyor?

Bükülmez Karakol Komutanı Ne Yapmak İstiyor?


Suriyeli mültecilerle ilgili üstüne düşen insani sorumluluğu sonuna kadar yerine getirmeye çalışan Türkiye, bazen yereldeki keyfi uygulamalarla her şeyi berbat edebiliyor.

Bunun son örneği de Hatay - Reyhanlı’da bulunan Bükülmez Sınır Karakolu karşısındaki Atme'de yaşandı. Bombardıman sonucu ağır yaralanan iki kişi tedavi için Türkiye'ye getirilmek istendi fakat karakol komutanı izin vermeyince sınırda hayatını kaybetti.

İşte ambulans çağrılmadığı için hayatını kaybeden iki Suriyeli

Muhalifler bu olay üzerine Kızılay’ın yardım tırlarını geri gönderdi.

Gazeteci Hakan Albayrak,  Twitter hesabından duyurduğu  olayla ilgili “ALARM” sinyali verdi.  Albayrak,  bu tür lokal olayların Türkiye’nin desteğine karşı minnet duyan Suriye halkı nezdinde Türkiye’nin itibarını zedelediğine dikkat çekti. Konuyla ilgili görüştüğü Atme kapısının sorumlusu olan Ebu Hasan’ın ifadelerini de şöyle nakletti:

"Bükülmez karakolunun karşısındaki Atme kapısının sorumlusu olan Ebu Hasan'la telefonda konuştum şimdi. Varil bombasıyla ağır yaralanan ik kişinin bu sabah Türkiye'ye alınmadığı için can verdiği bilgisini teyit etti. Bu karakolda öteden beri Suriyelilere düşmanlık edildiğini de sözlerine ekleyerek şunları söyledi:

“O karakoldaki tavır yüzünden ölen yaralıların sayısı 10'u buldu. Erdoğan bizim de liderimiz. Bu zulmü durdursun."

Hakan Albayrak'ın konuyla ilgili tweetleri


 

Çok sayıda Suriyeli sığınmacıyı misafir etmeye çalışan Türkiye; bir yandan bu konuda yaşanan sorunları çözmeye çalışırken, bir yandan da konuyla ilgili bazı kişilerin görevi kötüye kullanması sebebiyle de büyük bir sıkıntı yaşıyor. Yerel  kaynaklar söz konusu karakolda bu tür olayların uzun süredir yaşandığı, bazen yardım geçişleri bazen de insanların geçişlerinde sorun çıkarıldığını, hatta kimi zaman geçişlere ara verildiğini ifade ediyorlar.

Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılarla ilgili iradesi ve kararlılığı ortadayken, görev ve yetkilerini kötüye kullanacak, hatta bu yüzden insanların ölümüne yol açacak kadar ileri giden görevlilerin bunu neden yaptığı ise merak konusu...

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Dayakçı öğretmen gözaltında
Türkiye
Ehliyet alacaklar dikkat! O sınav kaldırıldı
Dünya
Zapatero'dan Türkiye açıklaması

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu