Bilim otobüsü Erzurum'da

Bilim otobüsü Erzurum'da


Almanya Ankara Büyükelçiliği'nin 2014 Türk-Alman Bilim ve Araştırma Yılı etkinlikleri kapsamında oluşturduğu Bilim Otobüsü Erzurum'da öğrencilerle buluştu.

Öğrencilerin bilim konusundaki duyarlılığını artırmak amacıyla MoBilim Yollarda sloganıyla yürütülen proje kapsamında kente gelen otobüste Bilkent Erzurum Laboratuvar Okulu'ndaki öğrencilere bilimin eğlenceli yüzü gösterildi.

Bilim otobüsünün sorumlusu Hüseyin Urcan, öğrencilere yaptığı bir gösteride hava olaylarının enerjiye etkilerini anlattı.

Urcan, Alman hükümetinin 2014 Türk-Alman Eğitim ve Araştırma Yılı olması dolayısıyla Türkiye'de bu tür bir proje gerçekleştirmek istediğini belirtti.

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin projenin fonunu sağladığını ifade eden Urcan, otobüsün özel olarak tasarlandığına vurgu yaparak, Amacımız, çocuklara bilimi sevdirmek, onlara bilimin aslında eğlenceli bir yüzü olduğunu göstermek. Çünkü bu okullarda biraz daha arka planda kalıyor. Öğrenciler özellikle fen bilimlerinde temel konularda biraz kafa karışıklığı ve sıkılma yaşıyorlar dedi.

Bilimin çok eğlenceli bir halde sunulabileceğini, öğrencileri heyecanlandırabileceğini ve onları bilime karşı meraklandıracağını düşündüklerini vurgulayan Urcan, Bu niyetle 8 Ekim'de Ankara'dan yola çıktık. Yaklaşık 2,5 ayda 10 bin öğrenciye ulaşmayı ve onlara hem atölyeler hem de bilim gösterisi yapmayı planlıyoruz diye konuştu.

Yapılan deneylerde gündelik hayata dair bilgilerin uygulamalı olarak anlatıldığını belirten Urcan, öğrencilerin bilim ve araştırmaya yönelik ilgilerinin artırılmasının amaçlandığını kaydetti.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu