Petrol fiyatları tekrar 100 dolara çıkacak

Petrol fiyatları tekrar 100 dolara çıkacak


Akdeniz Ülkeleri Enerji Şirketleri Birliği Hidrokarbon Kaynakları Müdürü Sohbet Karbuz, petrol fiyatlarının bir süre sonra tekrar 100 dolar civarına çıkmak zorunda olduğunu belirterek, Petrole talep artmadığı için üretim azalacak, böylece üretim taleple orantılı seviyelere gelecek dedi.

Karbuz, haziran ayından bu yana gerileyen brent petrol fiyatlarına ilişkin  piyasada petrolun gerektiğinden fazla olduğuna işaret ederek, Amerika ve Libya’daki petrol üretiminin patlaması, Irak’taki iç savaşa rağmen petrol üretim seviyesinin korunması, OPEC üyeleri arasındaki kavganın kızışarak pazar payını korumaya odaklanılması, bunun yanında Avrupa ekonomisinin gittikçe negatif sinyaller vermesi, Çin’in talebindeki gevşeme, ABD dolarının değer kazanması, piyasada gerektiğinden fazla petrol olduğunu sergiliyor dedi.

Petrole talep artmadığı için üretimin azalacağını belirten Karbuz, Suudi Arabistan üretimini azaltmak istemediğine göre bunu maliyeti yüksek petrol üretenler yapacak, yani derin denizlerdeki üreticiler ve ABD kaya petrolü üreticileri ifadelerini kullandı.

Karbuz, petrol talebi arttığında kısılan üretimi tekrar artırmanın kolay olmayacağını, bu yüzden talebin arzdan fazla olacağını ve fiyatların da tekrar yükseleceğini  ve 100 dolar civarına çıkabileceğini kaydetti.

Önemli olan fiyatlardaki inişin hızı

Önemli olanın fiyatların inmesi veya çıkmasından ziyade, iniş çıkışın ne kadar hızlı olduğunu dile getiren Karbuz, Çünkü iniş çıkışlar ne kadar hızlı olursa, piyasada yarattığı panik o kadar fazla olur dedi.

Petrol fiyatlarındaki inişin hızlı olmasından ötürü piyasaların panik halinde olduğunu vurgulayan Karbuz, fiyatların ne kadar daha düşeceğini öngörmenin zor olduğunu, 60 dolar seviyesinin telaffuz edildiğini bildirdi.

Büyük petrol üreticilerine ait ekonomilerin ayakta kalması için yüksek petrol fiyatlarına ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Karbuz, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri haricindeki ülkeler bu seviyeye asıldığı takdirde bütçe açığıyla boğuşmak zorunda kalacaklar diye konuştu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK'ya 'Türkler vuracak' uyarısı!
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Almanya'da skandal karar!

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu