Yeni yargı paketi görüşülecek

Yeni yargı paketi görüşülecek


TBMM'nin bu hafta yoğun bir gündemi bulunuyor. Genel Kurul'da, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 21 Ekim Salı günü, milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtlayacak.

Ardından Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ele alınacak. 

Tasarı, elektronik araçlarla yapılan sözleşmeler ile elektronik ticarete ilişkin bilgi verme hizmeti sunanlara yönelik bazı yükümlülükler getiriyor.

Elektronik hizmet alıcısının, satın alacağı mal ya da hizmeti tanıyabilmesi ve onu yanıltabilecek bilgilerin önüne geçilmesi hedeflenen tasarıda, istenmeyen elektronik postalara ilişkin de önemli düzenlemeler yer alıyor.

Tasarı'nın bu hafta içinde yasalaşması halinde İstanbul Tahkim Merkezi'nin kurulmasını öngören kanun tasarısının görüşmelerine geçilmesi bekleniyor.

Tasarıya göre, İstanbul'da tüzel kişiliği haiz, özel hukuk hükümlerine tabi olarak İstanbul Tahkim Merkezi kurulacak. Kurum, yabancılık unsuru taşıyanlar da dahil olmak üzere, uyuşmazlıkların tahkim veya alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle çözülmesini sağlayacak.

İstanbul Tahkim Merkezi, tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine ilişkin kuralları belirleyecek ve hizmetlerin yürütülmesini sağlayacak.

Kurum, tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle ilgili tanıtım ve yayın yapacak, bu konudaki bilimsel çalışmaları teşvik edecek, destekleyecek, yurt içi ve yurt dışındaki ilgili kişi ve kurumlarla işbirliği yapacak.

Yeni yargı paketi

TBMM'deki ihtisas komisyonları da gündemlerindeki konuları ele alacak. 

Adalet Komisyonu, 21 Ekim Salı günü kamuoyunda yeni yargı paketi olarak bilinen teklif ile hakim ve savcılara ek tazminat verilmesini de içeren Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde değişiklik yapan teklifi görüşecek.

Teklifle, aramalarda kuvvetli şüphe şartı makul şüphe"ye dönüştürülüyor, avukatın dosya inceleme yetkisi soruşturmayı tehlikeye düşürebilecekse kısıtlanabiliyor, iletişimin tespitine ağır ceza mahkemeleri yerine sulh ceza hakimlikleri veya yargılamayı yapan mahkemelerce karar verilmesi öngörülüyor.

Diğer teklife göre, Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay Birinci Başkanvekilleri, Danıştay Başkanvekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Adalet Bakanlığı Müsteşarı, Yargıtay ve Danıştay üyeleri, birinci sınıf hakim ve savcılar, birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcılar ile diğer tüm hakim ve savcılara 15 bin gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ek tazminat ödenecek.

TBMM KİT Komisyonu da 22 Ekim Çarşamba günü Türkiye Taşkömürü ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, 23 Ekim Perşembe günü de Elektrik Üretim AŞ, Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ ile Türkiye Elektromekanik Sanayi Genel Müdürlüğü'nün 2011-2012 yılı hesaplarını denetleyecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Evinin sundurmasında mahsur kalan genci itfaiye kurtardı
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Jandarma Genel Komutanı Azerbaycan'da şehitlikleri ziyaret etti

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu