Duruşumuzdan vazgeçemeyiz

Duruşumuzdan vazgeçemeyiz


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin ilkesel duruşundan rahatsızlık duyan ülkeler olabileceğini ifade ederek, Biz oy kaygısıyla bazı ilkemizden, tutumumuzdan, duruşumuzdan da vazgeçemeyiz. Bizden beklentisi olan ülkelerin sesi ve vicdanı olmaya devam edeceğiz dedi.

Çavuşoğlu, BMGK üyeliği için BM Genel Kurulu'nda düzenlenen oylamanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kampanya dönemi boyunca önemli çalışmalar yaptıklarını ancak yarışı Yeni Zelanda ve İspanya'nın kazandığını söyledi.

Türkiye'nin BM'nin önemli bir üyesi olduğunu ve önemli insiyatiflerin öncülüğünü yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, Burada bugün seçilemedik diye buradaki sorumluluklarımızdan da katkılarımızdan da vazgeçemeyiz dedi.

Türkiye'nin çalışmalarından bir çok ülkenin beklentisi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bu ülkelere olan desteklerini kalkınma projeleriyle ve misyon sayısını artırarak devam ettireceklerini kaydetti.

Elbette kazanmak isterdik ama neticede burada ilk oylamada 109 oy aldık diye konuşan Çavuşoğlu, daha sonraki oylamaların ise konjonktürel gelişmelere bağlı olduğunu söyledi.

İspanya'yı başarılarından dolayı kutladığını dile getiren Çavuşoğlu, Biz gerek uluslararası, gerek bölgesel örgütlerle işbirliğimizi ve çalışmalarımızı her düzeyde devam ettireceğiz. Önümüzdeki süreçte de hangi uluslararası örgütler nezdinde neler yapacağımızı paylaşacağız diye konuştu.

Oy kaygısıyla, ilkemizden, tutumumuzdan, duruşumuzdan vazgeçemeyiz

Çavuşoğlu, Türkiye'nin dış politikalarında bağımsız hareket etmesinden hoşnut olanların yanı sıra rahatsız olanların da bulunduğunu kaydederek, Bize oy verirken bundan dolayı oy vereceğini söyleyen çok sayıda ülke vardı dedi.

Türkiye'nin konjonktürel değil ilkesel duruş sergilediğini de vurgulayan Çavuşoğlu, Bugün ilkesel duruşumuzdan dolayı rahatsız olanlar olabilir. Ama her zaman olduğu gibi bizim tutumumuzun belli bir zaman geçtikten sonra ne kadar haklı olduğunu itiraf edenler de oluyor. İlerde de böyle olacaktır. Dolayısıyla biz oy kaygısıyla, bazı ilkemizden, tutumumuzdan, duruşumuzdan da vazgeçemeyiz. Bizden beklentisi olan ülkelerin sesi ve vicdanı olmaya devam edeceğiz dedi.

Filistinli kardeşlerimizi rahatlatmak isterdik

BMGK'da Filistin için de bulunmayı arzu ettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, Biz isterdik ki BMGK'da 9 oyu yakalayalım ve Filistin'li kardeşlerimizi rahatlatalım ama bunun da maalesef göz önünde tutulmadığı görülüyor bazı ülkeler tarafından. Neticede biz Filistinli kardeşlerimizi yalnız mı bırakacağız? Hayır. Onlara da her türlü platformda BM başta olmak üzere desteğimizi vermeye devam edeceğiz diye konuştu.

Türkiye'nin BM'deki etkinliğinin buradaki sadece bir seçimle bağlantılı olmadığını anlatan Çavuşoğlu, Türkiye'nin insan odaklı politikaları ile dünyanın her yerinde varolmaya devam edeceğini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu