Kerry'den IŞİD'i kınama çağrısı

Kerry'den IŞİD'i kınama çağrısı


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'in gurur duyarak, kadın ve kızların satılması, zorla evlendirilmesi, tecavüze uğraması, köleleştirilmesi ile adam kaçırmadan kendisine pay çıkardığını belirtti.

Kerry, yazılı açıklamasında, IŞİD’de insanlığın en kötüsünü gördüklerini, IŞİD’in ahlaksızlık ve kötülüğünün şimdi de en son örneğiyle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

IŞİD'in, yaşları 12’ye varıncaya kadar, yüzlerce Yezidi ile diğer azınlıklardan kadın ve kızların satılması, zorla evlendirilmesi, tecavüze uğraması, köleleştirilmesi ile adam kaçırmadan, gurur duyarak kendisine pay çıkardığını ifade eden Kerry, şunları kaydetti:

Alçakça IŞİD, dinde bir şekilde tasdik edildiğini iddia ederek, bu kadın ve kızlara yönelik bu iğrenç muamelelerini rasyonelleştirmektedir. Bu yanlış, tamamen yanlış. IŞİD, İslam’ı temsil etmiyor ve İslam bu tür bir alçaklığı onurlandırmaz ve göz yummaz. Gerçekte bu eylemler IŞİD’in İslam’ın düşmanı olduğunun hatırlatıcısıdır.

Kerry, uluslararası toplumun ve tüm dini liderlerin IŞİD’in korkunç eylemlerini kınadığını hatırlatarak, şimdi kadın ve çocuklara yönelik bu eylemlerin de mümkün olan en güçlü biçimde kınanması çağrısı yaptı.

Kadınlara ve çocuklara bu yapılanların insan onurunun tüm tanımlarını ayaklar altına aldığını bildiren Kerry, bundan sorumlu olanların tanımlanması ve bundan tamamen sorumlu tutulması gerektiğini belirtti.

Kerry, ABD’nin, IŞİD’in kaçırma, köleleştirme, satma, tecavüz etme, zorla evlendirme ve kadın ve çocuklara şiddet uygulanması eylemlerini takip edeceğini, Irak hükümetiyle bu konuda çalışacağını kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu