Kırım’da Türk şehitliğine saldırı

Kırım’da Türk şehitliğine saldırı


Sivastopol’de, Kırım Savaşı’nda şehit düşen Türk askerleri anısına düzenlenen Türk Şehitliği’nde 11 mezarın üzerindeki ay yıldız tahrip edildi.

Sapun Dağı'nda yer alan şehitliğe ulaşımı kolaylaştıran, üzerinde Ukraynaca ve İngilizce yazılar bulunan tabelaların da kaldırıldığı belirlendi.

Kırım Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Rahim Hümbetov, kente her geldiğinde anıtı ziyaret ettiğini, mezarların tahrip edildiğini de cumartesi günü fark ettiklerini söyledi.

Sivastopollu aktivist Lenur Usmanov da Kırım’ın tek taraflı olarak Rusya’ya bağlanmasıyla birlikte yaşanan geçiş dönemi nedeniyle mezarların tekrar düzenlenmesi sürecinin uzayacağını, bu işi gönüllülerin üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Usmanov, Ben Allah rızası için katkıda bulunurum. Çünkü bunlar Müslüman kardeşlerimizin mezarları dedi.

Rusya İçişleri Bakanlığı Sivastopol Şubesi'nden yapılan açıklamada da kentte Ukraynaca yazılı tabelaların, Rusça tabelalarla değiştirilmesi çalışmaları kapsamında söküldüğü, mezarların tahrip olayının ise araştırılacağı ifade edildi.

Osmanlı-Rus Kırım Savaşı'nda (1853-1856) şehit düşen Türk askerleri anısına 2004 yılında düzenlenen şehitlikte 35 mezar bulunuyor.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul'da Mescid-i Aksa için olağanüstü toplantı
Türkiye
İhtiyaç sahibi ailelere 'kapıya teslim' sıcak yemek
Dünya
'İsrail, zulümle genişleme iştahını dünyaya ispat etme iddiasındadır'

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu