Bu insani felaket, Türkiye için sürdürülebilir değil

Bu insani felaket, Türkiye için sürdürülebilir değil


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli sığınmacılarla ilgili durumun Türkiye için sürdürülebilir olmadığını belirterek, Uluslararası toplum bu yükü paylaşmalı ve uluslararası insancıl hukuk altındaki sorumluluklarını yerine getirmeli dedi.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde düzenlenen Güvenli Liman Türkiye sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, Türk topraklarının geleneksel olarak her din, ırk ve dilden insana tarih boyunca sığınmak için güvenli bir liman olduğunu söyledi.

Türk halkının tarih boyunca işkence, şiddet ve baskı nedeniyle anavatanını terk etmek zorunda kalanlara evlerini ve gönüllerini açtığını vurgulayan Çavuşoğlu, Çok sayıda yabancının halen Türk topraklarına sığınmaya devam ediyor olması bunun delilidir diye konuştu.

Güvenli Liman Türkiye sergisinin tarih boyunca Türk topraklarına sığınanların anılarını tazeleyeceğini dile getiren Çavuşoğlu, serginin aynı zamanda geçmişteki ve şimdiki Türk hükümetleri ile Türk halkının cömertliği konusunda da açık bir vizyon sağlayacağını söyledi.

Türkiye için sürdürülebilir değil

Çavuşoğlu, istikrarsızlık ve yıkımın artık kronik hal aldığı Suriye'de bir insani kriz ve trajedinin devam etmekte olduğunu da kaydederek, Türkiye'nin çatışmaların başından beri kendisine sığınan Suriyelilere ayrım yapmadan kapılarını açtığını anlattı.

Türkiye'de 1,5 milyondan fazla Suriyeli sığınmacının bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, 220 bin Suriyelinin de sınır yakınlarında barındığını, Türkiye'nin bu süre içinde hiçbir fedakarlıktan kaçmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye halkının demokratik bir ülkeye kavuşma çabasına destek vermeye devam edeceğini de belirterek, Bununla birlikte bu devasa insani felaket ve şu andaki durum Türkiye için sürdürülebilir değildir. Bunun etkileri sadece Türkiye'de değil bütün bölgede hissediliyor. Uluslararası toplum bu yükü paylaşmalı ve uluslararası insancıl hukuk altındaki sorumluluklarını yerine getirmeli dedi.

Çavuşoğlu'nun diğer temasları

Öte yandan Çavuşoğlu, bugün ABD'de yaşayan Süryani toplumu temsilcileri ve ABD'de mukim Ahıska Türkleriyle de Türkevi'nde ayrı ayrı görüştü.

Çavuşoğlu, New York'taki temasları sırasında Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve Myanmar Dışişleri Bakanı Wunna Maung Lwin ile de telefon görüşmesi yaptı.

TAGEV yönetim kurulu üyelerini kabul etti

Bu arada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York'ta faaliyet gösteren Türk-Amerikan Eğitim ve Gençlik Vakfı (TAGEV) yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

BMGK Geçici Üyeliği seçimleri için bir süredir New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, New York'taki Plaza Hotel'de TAGEV Başkanı Ayhan Özmekik ve beraberindeki heyeti kabul etti. TAGEV'li gençlerle tanışan Çavuşoğlu, basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından hatıra fotoğrafı çektirdi.

Toplantı sonrası TAGEV Başkanı Ayhan Özmekik, uzun süredir üzerinde çalıştıkları 'Gençlik Merkezi Projesi''ni Çavuşoğlu'na aktardıklarını bildirdi.

Özmekik, Yılda 12 bin öğrencinin geldiği ABD'de gençlik merkezi kurma projemizi bakanımızla paylaştık. Kendisine proje dosyamızı ilettik. Projemizle çok yakından ilgilendi ve incelenmesi için çalışma yapılması talimatı verdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz diye konuştu.

Toplantıya katılan Her Şey Türkiye İçin Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Amerikan Akademik Konseyi Başkanı Dr. Hakan Karalok da yaptıkları çalışmalar ve hazırladıkları projeler hakkında Bakan Çavuşoğlu'na bilgi aktardı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu