Gazze'nin Yeniden İmarı Konferansı

Gazze'nin Yeniden İmarı Konferansı


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, yeniden imar için başlattıkları girişimin değerinin 2,1 milyar dolar olduğunu belirterek, Gazze'nin imarının başarılı olması sağlam bir siyasi zeminin oluşmasına bağlı dedi.

İsrail'in saldırıları nedeniyle büyük yıkımın yaşandığı Gazze'nin yeniden imarı için düzenlenen konferansta konuşan Ban, BM'nin Gazze'ye destek planı çerçevesinde başlattığı girişimin değeri 2,1 milyar dolar. Bu girişim cömert destekleri hak ediyor diye konuştu.

İsrail ve Filistin arasında barış ortamının sağlanmasına dikkati çeken Ban şu ifadeleri kullandı:

Mesajım gayet net. Ortak anlayış ve barış ortamına giden yolu güçlendirmek, insan haklarına saygı duymak. Tüm bunlar da çatışmalı tarafların, insan haklarıyla ilgili uluslararası kanunları ihlal etmemesiyle mümkündür. 

Kahire'de taraflar arasında yapılacak dolaylı görüşmeleri hatırlatan Ban, bu görüşmeleri gerçek bir fırsata çevirme ve ateşkesi kalıcı hale getirme çağrısında bulunarak, her iki tarafın da tek taraflı davranmaktan kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

Gazze'nin imarı iki devletli çözüme ulaşmaya katkı sağlayacak

Öte yandan Norveç Dışişleri Bakanı Børge Brende konferans sırasında yaptığı konuşmada, Gazze'nin imarı iki devletli çözüme ulaşılmasına da katkı sağlayacak diye konuştu.

Brende, İsrail ve Filistinlilerin barış görüşmelerinin yeniden canlandırılması amacıyla gelecekte atılacak adımlar için yeni bir yol bulunması gerektiğini de kaydetti.

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen ve Filistin tarafının Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Rami el-Hamdallah, Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki ve bazı bakanlar tarafından temsil edildiği Gazze'nin Yeniden İmarı konulu konferansa, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra bir çok ülkeden temsilciler katılıyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, Gazze'de 2 bin 158 kişihayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

ABD'den 212 milyon dolarlık yardım 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin Gazze'nin yeniden imarı için yaklaşık 212 milyon dolar acil yardım yapacağını belirtti.

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Uluslararası Gazze'nin Yeniden İmarı Konferansı'nın ikinci oturumunda konuşan Kerry, Gazze Şeridi'nin yeniden imarı için uluslararası toplumun gösterdiği çabanın bir parçası olarak, ABD Filistin'e yaklaşık 212 milyon dolar acil yardım yapacak dedi.

Gazze halkının, yarın veya gelecek hafta değil şu anda yardıma ihtiyaçları olduğunu kaydeden Kerry, Gazze'deki insani dramın çok büyük olduğuna değinerek, uluslararası toplumu yardıma çağırdı.

Gazze Şeridi'ne yapılan bağışların bölge barışı ve istikrarına katkıda bulunmasını temenni eden Kerry, barışın kalıcı hale getirilmesi gerektiğini ifade etti. Kerry, Gazze Şeridi'nde enkazın arasında oynayan çocukları görmenin çok etkileyici olduğunu söyledi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen ve Filistin tarafının Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Rami el- Hamdallah, Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki ve bazı bakanlar tarafından temsil edildiği Gazze'nin yeniden imarı konulu konferansa, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra bir çok ülkeden temsilciler katılıyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, Gazze'de 2 bin 158 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu