Bizim tarafımız barış oldu

Bizim tarafımız barış oldu


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’dan tüm ülkeme, tüm milletime, tüm dünyaya açık açık ifade ediyorum; Türkiye bölgemizde yaşanan çatışmaların hiçbirinde taraf değildir. Türkiye hiçbir mezhebin, hiçbir etnik kökenin yanında ya da karşısında değildir. Bütün bu krizler başladığından itibaren bizim tarafımız hep barış oldu, diyalog oldu dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon Atatürk Alanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti.

Konuşmasına Bingöl'deki silahlı saldırıda şehit olan polislere rahmet, yaralananlara acil  şifalar dileyerek başlayan Erdoğan, Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ile telefonda görüştüğünü belirterek, durumunun iyi olduğunu söyledi.

Erdoğan, Emniyet birimlerimiz bu hainleri ölü ele geçirdi, diğer sorumluların yakalanması için operasyon devam ediyor. Milletimizin ve emniyet teşkilatımızın başı sağolsun diye konuştu.

Trabzon'un 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisine yüzde 71 oranında, yüksek bir oranda, oy verdiğini anımsatarak, desteklerinden dolayı tüm Trabzonlulara teşekkür eden Erdoğan, Bugün aynı zamanda anlamlı bir gün. Niye? Seçimin yapıldığı günden öyle bir tevafuk ki bugün 61. gün. 10 Ağustos’ta seçimi yaptık şimdi 61. günde bu toplu açılış ve teşekkür ziyaretimiz gerçekleştiriyoruz ifadelerini kullandı.

Seçimlerde Trabzon'un kendisine yakışanı, kendisinden bekleneni her zaman verdiğini, parti genel başkanlığı ve Başbakanlığı dönemlerindeki 8 seçimde de Trabzon’un hep kendileriyle olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarihimizde ilk kez halkın oylarıyla doğrudan cumhurbaşkanı seçilirken de yani 9. seçimde de Trabzon yine yanımızda oldu, yine bize çok güçlü destek verdi. Rabbim hepinizden razı olsun, ahde vefanızdan, desteğinizden, itimadınızdan dolayı herbirinize tek tek şükranlarımı sunuyorum diye konuştu.

Başbakanlığı döneminde olduğu gibi cumhurbaşkanlığı görevinde de Trabzon’a mahçup olmamak için çalışacağını, kenti eser ve yatırımlarla buluşturacaklarını devam eden projelerin takipçisi olacağını, yeni projelerin başlatılması ve bitirilmesi için de gece gündüz çalışacağını dile getiren Erdoğan, çeşitli bakanlıkların, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ve Karadeniz Teknik Üniversitesinin yapımı tamamlanan yatırımlarını sayarak toplamda 53 milyon liralık bu eserlerin Trabzon'a hayırlı olmasını diledi.

Trabzon'da açılışı yapılan eser ve yatırımlarda emeği geçen başta hükümet ve ilgili bakanlıklar olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Erdoğan, Trabzon'daki temaslarının ardından yarın Rize'ye ertesi gün de Bayburt ve Gümüşhane'ye gideceğini temaslarda bulunacağını, toplu açılış törenlerini gerçekleştireceğini anlattı.

Türkiye kararlı şekilde hedeflerine doğru ilerliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi büyütmek için, şehirlerimizi imar, ihya etmek için inşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gece gündüz demeden koşturmaya devam edeceğiz. Türkiye hamd olsun ekonomisiyle, demokrasisiyle huzurlu iç politikası, aktif ve barışcı dış politikasıyla çok kararlı şekilde hedeflerine doğru ilerliyor dedi.

Erdoğan, 19 gün sonra Cumhuriyet'in kuruluşunun 91. yıl dönümünün kutlanacağını, 9 yıl sonra da 100. yıl dönümünün idrak edileceğini belirterek, 2023 için belirlenen hedeflere adım adım ilerlendiğini vurguladı. Erdoğan, şöyle devam etti:

Ekonomide büyüme devam ediyor. 12 yıl önce 230 milyar dolardan aldığımız milli gelir şu anda 820 milyar dolar. 2023’e kadar çok çalışacak, inşallah bunu 2 trilyon dolara kadar yükselteceğiz. Kişi başına milli gelir 3 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolara çıktı. Daha çok çalışacağız, inşallah 2023’te 25 bin dolara hep birlikte yükselteceğiz. İhracaatımız 12 yıl önce 36 milyar dolardı, şu anda dün açıklanan rakamlarla bu yıl sonu itibarıyla bunun 160 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Şu anda 157 milyar dolardayız, ama 160 milyar dolara çıkması tahmin ediliyor. İnşallah bu gayretle bunu da gerçekleştireceğiz. İhracaatımızı da katlayarak artıracak 500 milyar dolar rakamına inşallah 2023’te ulaşmış olacağız. Sadece ekonomi de değil demokratikleşme de, özgürlükler de, toplumsal barış, huzur ve kardeşlikte de Türkiye’yi kat kat büyütecek ve bölgesinde önder, lider, örnek bir Türkiye'yi daha güçlü inşa edeceğiz.

Tarafımız insanların özgürce ve emniyet içinde yaşamaları oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgenin son derece hassas ve kritik bir süreçten geçtiğine dikkati çekerek, Irak ve Suriye’de son derece kanlı çatışmalar yaşandığını hatırlattı. Erdoğan, şunları kaydetti:

Bütün bu hadiseler karşısında biz Türkiye'yi güvenli, istikrarlı ve huzurlu bir şekilde inşallah güçlendirmeye çalışıyoruz. Trabzon’dan tüm ülkeme, tüm milletime, tüm dünyaya açık açık ifade ediyorum; Türkiye bölgemizde yaşanan çatışmaların hiçbirinde taraf değildir. Türkiye hiçbir mezhebin, hiçbir etnik kökenin yanında ya da karşısında değildir. Bütün bu krizler başladığından itibaren bizim tarafımız hep barış oldu, diyalog oldu. Bizim tarafımız hep insanların özgürce ve emniyet içinde yaşamaları oldu.

Suriye ve Irak’ta Arap, Türkmen, Kürt, Ezidi, Süryani hiçbir ayrım yapmadıklarını, Şii, Sünni, Nusayri, Müslüman, Hristiyan, Musevi gibi ayrımlara asla prim vermediklerini vurgulayan Erdoğan, Çünkü biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevdiğimizi hep söyledik ve söylüyoruz. Bizi ne ülkemizin belli bir kısmı ne de dünya ülkeleri hala anlamadı, anlamamakta ne yazık ki direnenler var diye konuştu.  

İlkeli, sorumlu ve dik bir duruş sergiledik

Bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı son derece ilkeli, son derece sorumlu ve dik bir duruş sergilediklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: 

Çünkü biz ülkemizde 30 yılı aşkın bir süredir bölücü terör örgütüne karşı, PKK’ya karşı çok insanımızı kaybettik. Aynı şekilde şimdi de Irak’ta başlayan Suriye’de palazlanan ve hala Irak’ta ve Suriye’de terör estiren IŞİD’e karşı da aynı tavrımızı sürdürüyoruz. Bunun dışındaki terör örgütleri, onlar da bizim için bir tehdittir ve onlara karşı da her türlü tedbiri aldık, alıyoruz ve alacağız.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul trafiğini rahatlatacak proje
Türkiye
Türk boya devinin kurucusu vefat etti
Dünya
İngiltere'de skandal program

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu