Diyarbakır'da yasak kalktı

Diyarbakır'da yasak kalktı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır merkezde 80, ilçelerde dahil olmak üzere 116 kişi gözaltına alındı. Ayrıca 294 kişiye sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle işlem yapıldı dedi.

Eker, Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında, terör örgütü IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırıları bahane edilerek düzenlenen izinsiz gösteriler sonrasında yaşanan olayları değerlendirdi.

Diyarbakır'daki olaylarda 10 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatan Eker, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Olayların yaşandığı süreçte Diyarbakır'da bulunduğunu dile getiren Eker, güvenlik güçlerinin tahrik edilerek olayların içine çekilmek istendiğini kaydetti. Eker, şöyle konuştu:

Türkiye'nin çeşitli kentlerinde olduğu gibi Diyarbakır'da da Kobani'deki IŞİD saldırıları gerekçe gösterilerek çeşitli eylemler maalesef kentimizde ve ilçelerinde yaşandı. Bizler salı günü yaşanan olaylar nedeniyle sokağa çıkma yasağı uyguladık. Yasak saat 22.00'de başlayıp önce sabaha kadar arkasından da devam etti. Dün aldığımız bir kararla da bugün saat 18.00'den sabaha kadar uygulanması koşuluyla bir sokağa çıkma yasağı ilan ettik. Şehrin, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için. Maalesef yaşanan olaylarda şehirde hem can kayıpları hem kamu binalarına, özel mülklere yönelik saldırılar ve yağmalar oldu ama bugün gün içerisinde şu ana kadar tespit ettiğimiz gelişmelerle sokağa çıkma yasağına gerek olmadığına karar verdik.

Terörden zarar görenlere ödeme yapılacak

Olaylarda yaralanan 37 kişinin tedavisinin devam ettiğini belirten Eker, Diyarbakır merkez ve ilçelerinde 124 binanın saldırıya uğradığını, bunların bir kısmının özel iş yerleri olduğunu kaydetti.

Kentte çoğu kullanılmaz hale gelen 14 resmi bina, 15 banka şubesi ve 34 okulun saldırılara hedef olduğunu dile getiren Eker, şöyle devam etti:

Kullanılamaz haldeki ve hasar gören okullardaki tamirat ve tadilatlar pazartesiye kadar inşallah yetişir. 8'i Diyarbakır'da geriye kalanlar ise çeşitli ilçelerimizde bulunuyor. PTT Bank ve diğer banka şubeleriyle ilgili yağma olayları da oldu. 17 özel araç tahrip edildi, 20 resmi araç, 5 parti binası ve 36 MOBESE kamerası zarar görmüş. Bu olaylarda tabii güvenlik kuvvetlerimiz tarafından olaylara karıştığı tespit edilen, Diyarbakır merkezde 80, ilçeler de dahil olmak üzere 116 kişi gözaltına alındı. Ayrıca 294 kişiye de sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle işlem yapıldı.

Ayrıntılı hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Bunun sonucunda da terörden zarar görenlerle ilgili çıkarılan bir yasa var, bu yasa kapsamında müracaatları halinde ödemeler yapılacak. Gerek esnaf tüccarımız ve iş yeri, evi zarar gören saldırıya uğrayan, kendisi şahsen saldırıya uğrayan hemşehrilerimize de geçmiş olsun dileklerimi sunmak istiyorum.

Güvenlik kuvvetlerimiz metanetle görevlerini yaptı

Eker, güvenlik kuvvetlerinin olağanüstü gayret gösterdiklerine vurgu yaparak, Olağanüstü metanetle doğrudan hedef alınmalarına rağmen ki olayların içine çekilmek istendiler. Bu yönde kışkırtmalar görüldü. Doğrudan saldırıya uğradılar. Ona rağmen güvenlik kuvvetlerimiz metanetle görevlerini yaptı. Bu olağanüstü gayretleri sebebiyle teşekkür etmek istiyorum diye konuştu.

Bu tür olaylar ve saldırıların hiçbir gerekçesinin olmadığını ifade eden Eker, şunları kaydetti:

İnsanların bir konuyla ilgili bir tepkilerini ortaya koyacakları demokratik ve meşru hakları vardır. Buna diyecek hiç bir şey yok ama bunu gerekçe ve bahane göstererek yakıp yıkmak vicdana sığacak bir konu değildir. Dileriz ki bu hasarla kalınır. Bugün gün boyu gelişen olaylarla şehirde sağduyu ve sükunet var. Katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Dün gün boyu sivil toplum kuruluşları siyasi partiler ve dernekler ile görüştük. Katkı sunan herkese teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Dün de sağduyu, sükunet çağrısı yaptık. Sağduyu hakim bu nedenle sokağa çıkma yasağının devam ettirmenin gereği olmadığı için bu kararı aldık.

Eker, bir gazetecinin, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu üzerine, Vatandaşları sükunete çağıran, olayların yatışmasını öneren her sözü ve davranışı olumlu karşılıyorum. Bu bir katkıdır. Demin söylediklerimin içerisinde bu vardır. Bu katkıyı kim sağlamışsa hepsine biz teşekkür ederiz dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Hükümet muhalefet yapmamıza izin vermiyor '
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı.

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu