Başarıyla tamamlanmalı

Başarıyla tamamlanmalı


Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Akgül, coğrafyalarının genç nüfusuyla insan gelişim dönemlerindeki ergenlik sürecine ait karakteristik özellikleri gösterdiğini, aceleci ve dürtüsel eğilimlerin sık görüldüğü bu çalkantılı dönemlerin aklın başa gelmesiyle başarıyla tamamlanması gerektiğini belirtti.

Akgül, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, meslektaşları başta olmak üzere ruh sağlığı hizmetlerinin tarafı olan kişi ve kurumların gününü kutladı. 

Zor virajlardan geçilen dönemlerden ders alarak toplum ruh sağlığı politikalarına önem verilmesi gerektiğine işaret eden Akgül, şunları kaydetti:

Her toplum ferde, her fert de topluma nüfuz edebilir. İnsan toplumu, toplum insanı yansıtabilir. İnsan toplumun prototipidir. Toplumlar ve devletler de insanlar gibi doğar, gelişir ve ölürler. Coğrafyamız genç nüfusuyla birlikte insan gelişim dönemlerindeki ergenlik sürecine ait karakteristik özellikleri göstermektedir. Aceleci ve dürtüsel eğilimlerin sık görüldüğü bu çalkantılı dönemler, aklın başa gelmesiyle başarıyla tamamlanmalıdır. Tarihsel mirasımız gündemimize gelmeli, toplumsal aklımız buluğa ermeli, toplumsal kimliğimiz ve kişiliğimiz bir an önce bütünleşmelidir.

Akgül, toplumun ergen kimliğinden bir an önce sıyrılarak yetişkin karakteristik özelliklerine ulaşmasını temenni ederek, Toplum ruh sağlığı politikalarının gözden geçirilerek kırılgan ve kaygan bir zeminde yaşama fikrine son verilmesini, yaşadığımız zemini güçlendirecek bireysel ve toplumsal ruh sağlığı politikalarının geliştirilmesi için gayret bekleriz değerlendirmesinde bulundu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu