Türk hükümetinin vereceği karar

Türk hükümetinin vereceği karar


İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Türkiye'nin terör örgütü IŞİD ile mücadeleye daha fazla dahil olduğunu görmek istediklerini belirterek, Ancak neticede bu Türk hükümetinin vereceği bir karardır dedi.

İngiliz yayın kurumu BBC'ye ABD'nin öncülüğünde IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Fallon, IŞİD'e karşı verilen mücadeleye tüm uluslararası toplumun destek vermesi gerektiğini vurgulayarak, bu kapsamda bölgedeki her ülkeyi koalisyona katkıda bulunmaya çağırdı. Fallon, Kobani'de artan gerilim ve Türkiye'nin rolüne ilişkin ise, şöyle konuştu:

Bu durum sadece ABD ve İngiltere'nin çözebileceği bir durum değil, bölge tarafından da çözülebilir. Türkiye kesinlikle yardımcı olabilir. Bu Türkiye için bir mesele. Bu nedenle Türkiye'nin daha fazla dahil olduğunu kesinlikle görmek istiyoruz. Ancak neticede bu Türk hükümetinin vereceği bir karardır.

IŞİD ile mücadele eden bölge ülkelerine uluslararası destek verilmediği sürece Ortadoğu'da ciddi sonuçların ortaya çıkabileceği uyarısında bulunan İngiliz Bakan, Bölgedeki her ülke IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleye nasıl katkıda bulunabileceğini artık görmeli. Aksi halde Irak ve Suriye dağılacak ve tüm bölge için tehlike oluşturacaktır ifadelerini kullandı.

Fallon, Türkiye'nin Suriye'de hem uçuşa yasak hem de tampon bölge oluşturulması isteğine ilişkin ise, Bu kesinlikle gözden geçireceğimiz bir şey. Geçmişte başarılı uçuşa yasak bölgelerimiz oldu, bölgeyi emniyet altında tutabileceğimiz hava gücüne sahibiz dedi.

Türkiye'nin rolüne ilişkin Fallon'dan önce açıklamalarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond da, Türkiye'nin terör örgütü IŞİD ile mücadele yürütülen koalisyonda nasıl bir rol üstleneceğinin önümüzdeki günlerde belli olmasını beklediğini söylemişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani "sap" gibi ortada kaldı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Barzani "sap" gibi ortada kaldı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu