'PKK birkaç hesabı görmek istiyor'

'PKK birkaç hesabı görmek istiyor'


Hüda-Par Sözcüsü Sait Şahin, PKK’nın Kobani üzerinden operasyon yapmaya çalıştığını, Türkiye’yi Suriye zeminine çekmek istediğini iddia etti. IŞİD’i protesto eylemlerinde yaşananlar için de şunları söyledi: Topyekûn saldırının olduğu yerde kendini korumak da topyekûn çatışma oluyor.

Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Sait Şahin, Al Jazeera’ye IŞİD karşıtı gösterilerde yaşanan can kayıplarını değerlendirirken, uzun bir süredir saldırı altında olduklarını, bu saldırıların son zamanlarda Kobani neden gösterilerek yoğunlaştığını iddia etti:

PKK birkaç hesabı bir arada görmek istiyor. Kobani üzerinden kirli bir operasyon yapılıyor. Hem Hüda-Par gibi İslami yapılar hedef alınıyor, hem de Türkiye’yi Kobani’ye askeri destek vermeye zorlamak istiyor. Türkiye’yi Suriye zeminine çekmek istiyorlar. Bir de barış sürecini Kobani’ye bağlıyor ve çözüm süreci biter diye işaret fişekleri göndermeye çalışıyorlar.”

"Devleti uyarmıştık"

7 Ekim 2014 Salı günü yapılan IŞİD’i protesto eylemlerinde18 kişi yaşamını yitirdi. Olaylarla ilgili soruşturmalar devam etmekle birlikte görgü tanıklarının ifadelerine göre, ölümlerin bir kısmı Hüda-Par ve HPG üyelerinin çatışmaları nedeniyle gerçekleşti. Şahin, ölenlerin dördünün kendi üyeleri olduğunu kesin olarak tespit ettiklerini söyledi. Şahin, Hüda-Par’ın güvenlik güçlerini göreve çağırmak yerine nefsi müdafaa çağrısı yapmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu; geçmişte kendilerine yönelik saldırılarla ilgili devlete sorumluluklarını hatırlattıklarını ancak devletin gözünü kapadığını öne sürdü:

Devlet bölgeyi PKK’ya teslim etti. Bu devlet boşluğunda PKK burayı haraca bağlamış, kendi mahkemelerini kurmuş. Bölgede hâkim pozisyondalar. Partimiz saldırıya uğradığında kimse saatler boyu müdahale etmiyor. Ciddi bir açıklama yapılmıyor. Biz devlete sorumluluklarını hatırlatıyoruz ama devlet kendi sorumluluklarını yerine getirmediği yerde, güvenlik güçleri vatandaşların güvenliği sağlanmadığı yerde nefsi müdafaa tedbirini almalarını elbette söyleriz. Kendilerini işyerlerini, partilerini, evlerini koruma amaçlı tedbirlerini almalılar. Devletin olmadığı yerde vatandaş kendi önlemini alır. Devlet sorumluluğunu yerine getirecek. Vatandaşın bununla yüz yüze getirilmemesi lazım.

Hizbullah açıklaması

Şahin, Al Jazeera’nin "1990’lı yıllarda yaşanan Hizbullah - PKK çatışmalarına geri mi dönülüyor" sorusuna yanıt verirken de, Hizbullah adına konuşamayacaklarının altını çizdi ancak yeniden çatışma ortamına girilmesi olasılığını da yadsımadı.

1990'larda PKK ve güvenlik güçleri dağlarda çatışırken, PKK ve Hizbullah da şehirde çatışıyordu. O dönemde genellikle enseye tek kurşunla işlenen ve Hizbullah'a atfedilen ancak faili meçhul kalan cinayetler bölgeye korku salıyordu. Batman Barosu'nun 2011 yılında hazırladığı rapora göre, kentte 1990'larda toplam 513 faili meçhul cinayet işlenmişti.

Bazı üyelerinin, siyasal tercihlerini Hüda-Par’dan yana kullanıp aslında Hizbullah tabanını oluşturduklarına belirten Şahin, “Topyekûn saldırının olduğu yerde kendini korumak da topyekûn çatışma oluyor,” dedi ve Hizbullah’ın 8 Ekim 2014 Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasını da hatırlattı.

Hizbullah'ın basın bürosundan yapılan bu açıklamada nefsi müdafaa çağrısı yapıldı ve şöyle denildi:

Kardeşlerimize güvenlikleri için tedbirli davranmalarını ve saldırı durumunda kendilerini korumalarını tavsiye ediyoruz. Müslüman halkımız ve mensuplarımız şunu bilsin ki; Hizbullah Cemaati, kendilerini korumak için Allah’ın izniyle ne gerekiyorsa yapacaktır. İslami değerlere ve Müslüman halkımıza yönelik yapılacak hiçbir saldırı, zulüm ve haksızlığı kabul etmeyeceğimizi ve buna karşı duracağımızı kamuoyuna bu vesileyle ilan ediyoruz. “

Hizbullah açıklamasında “Kobani’deki gelişmeler bahane edilerek, “İslami kesimlere komple bir savaş dayatıldığı” da iddia edildi.

"IŞİD'i eleştiriyoruz"

Şahin de 'Kobani bir tek IŞİD mağduru değil', diyerek Kobani'nin PYD mağduru olduğunu da öne sürdü. PYD baskısı nedeniyle liberal, solcu, demokrat grupların da Kobani’yi boşaltmak zorunda kaldığını söyledi.

Hüda-Par Sözcüsü, IŞİD’in eylemlerini insani bulmadıklarını vurguladı ve “Aşırılıklarını eleştiriyoruz ancak IŞİD’i değerlendirirken, ortaya çıkış nedenleri de iyi araştırılmalı. İslam dünyasına yönelik zulümlerin bir sonucu olduğu o zulümler devam ettiği sürece yeni yapıların ortaya çıkacağı da unutulmamalı" dedi. (Al Jazeera)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu