Sağlık ekipleri karşılayacak

Sağlık ekipleri karşılayacak


Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, kutsal topraklardan dönecek hacılara ilk yardım ve gerekli sağlık hizmetini vermenin yanında, bulaşıcı hastalıkların yurda girişini önlemek için yardımcı olmaya çalışacaklarını belirtti.

Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, 1 Eylül'den itibaren kutsal topraklara gönderilen hacıların bugünden itibaren yurda dönüş yapmaya başlayacaklarını ifade etti.

Hacıların uğurlanma ve karşılanmaları için sağlık ekipleri oluşturulduğunu dile getiren Hatiopğlu, gidişlerinde başta MERS-CoV olmak üzere her türlü enfeksiyona karşı bulaşma ve korunma yöntemlerinin öğretildiğini vurguladı.

Kutsal topraklarda hacı olan kişilerin karşılanmalarında da ekiplerin görev aldığını anlatan Hatipoğlu, şunları kaydetti:

Dönecek olan hacılarımıza ilk yardım ve gerekli sağlık hizmetini verme yanında, bulaşıcı hastalıkların yurda girişini önlemek için yardımcı olmaya çalışacağız. Genel Müdürlüğümüzün yanı sıra Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, bu organizasyonun içinde yer almaktadır. Kutsal topraklardan gelen hacılarımızı huzur, manevi heyecan, bereket, feyiz ve geride güzel hatıralar bırakmış olarak sağlıklı bir şekilde karşılamak amacındayız. Grip bulguları dahil, sağlıklarıyla ilgili şikayetlerini havalimanlarımızdaki sağlık ekiplerimize bildirmeleri konusunda hassas olmalarını bekliyoruz. Hacdan dönüşlerinde her türlü sağlık sorunları yanında enfeksiyon bulguları da sorgulanacaktır.

Hatipoğlu, sorgulamalarda gerekli görülenlerin önceden belirlenen hastanelere nakledileceğine işaret ederek, Şikayeti olmayan hacılarımız 2 hafta müddetince Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı aile hekimleri tarafından takip edileceklerdir. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Pentagon: Afrin operasyonu dikkat dağıtıyor
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Bir kısım İran destekli Şii milis, Afrin'e girdi

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu