Beyindeki tümörlere çözüm

Beyindeki tümörlere çözüm


Beyindeki tümöral oluşumların radyasyon ışınıyla yok edilmesi amaçlayan Gamma Neşteri''ndeki (Gamma Knife) son teknoloji ile, birden fazla odaktaki metastaz yapmış tümörler aynı anda tedavi edilebiliyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Benekli, beyinde tanısı konulmuş 3,5-4 santime kadarki tümörlere bıçak şeklinde ince ve yoğunlaştırılmış bir ışık hüzmesi verilerek, diğer  dokulara  zarar vermeden yapılan ışın tedavisi Gamma Neşteri yönteminin, Türkiye genelinde sayılı merkezde uygulandığını belirtti.

Gazi Üniversitesinde 2004'ten beri yapılan uygulama çerçevesinde bugüne kadar 6 binin üzerinde hastayı tedavi ettiklerini anlatan Benekli, ekonomik ömrünü tamamlayan Gamma Neşteri cihazının son teknolojisini aldıklarını, bu teknolojinin de ülke genelinde sadece 3 merkezde bulunduğunu söyledi.

Gamma Knife Perfexion olarak adlandırılan yeni teknoloji ile beyinde birkaç farklı odaktaki tümörlerin de aynı anda tedavi edilebileceğini bildiren Benekli, şu bilgileri  verdi:

Cerrahi işleme gerek kalmaksızın, 3-4 santimden küçük olan beyin tümörlerini, gamma ışınlarıyla tedavi eden uygulama ile tek seansta başarı sağlanıyor. Sadece tümörlü dokuyu odak alan etrafındaki dokuya zarar vermeyen uygulama ile hastalar oldukça konforlu ve kısa bir şekilde tedavi olabiliyor ve aynı gün içinde evine dönebiliyor. Klasik radyasyon tedavisine bağlı oluşan yan etkiler, gamma neşteri ile görülmüyor. Yeni teknolojide aynı anda beynin farklı odaklarında bulunan tümörler tedavi edilebiliyor. Eski cihazlarda sadece bir tümör tedavi edilebiliyordu. Cihaz daha hızlı ve hassas bir şekilde ışını gönderebiliyor. Bu nedenle tedavi süreleri bir saati bile bulmuyor. Kafaya cihazın takımı daha kolaylaştı.

Beyin tümörlerinin çeşitleri olduğunu anlatan Benekli, akciğer kanseri başta olmak üzere çeşitli kanserler nedeniyle beyne metastaz yapan tümörlerde ve bazı iyi huylu beyin tümörlerinde bu tedavinin etkin şekilde uygulandığını ifade etti.

Köşe tümörler için de uygulanıyor 

Kafa tabanında beyin sapı komşuluğunda bulunan köşe tümörü tabir edilenlerin tedavisinde uygulanan son teknolojinin, beyin sapı bölgesindeki tümörlerde de etkili olduğunu belirten Benekli, tanısı belli olmayan tümörlerde ise mutlaka biyopsi alınması gerektiğini söyledi.

Yurt içi ve dışından da bu uygulama için birçok hastanın başvurduğunu anlatan Benekli, özellikle Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ülkeleri, Irak, Suriye, Libya'dan hastaların geldiğini kaydetti.

Türkiye genelinde İstanbul, Adana ve Ankara'da özel hastaneler ile vakıf üniversitelerinde olmak üzere 8 merkezde yapılan Gamma Knife tedavi yönteminin son teknoloji perfexion adlı cihazla devlet üniversitelerinden sadece Gazi Hastanesinde uygulandığına işaret eden  Benekli, Yeni aldığımız son teknoloji ise sadece 3 merkezde var. Gazi Üniversitesi Hastanesi beyin tümörleri için mükemmeliyet merkezi haline geldi dedi.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu