Dikkatle izleyeceğiz

Dikkatle izleyeceğiz


Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey, Suriye’de teröristlerle savaşan yaklaşık bir düzine Amerikalının bulunduğunu ve bu kişilerin pasaportlarının iptal edilmemesi durumunda ABD’ye giriş haklarının olduğunu söyledi.

CBS televizyonunda yayımlanan 60 Minutes programına katılan Comey, bir soru üzerine Suriye’de aşırılık yanlısı grupların yanında savaşan Amerikalıları bildikleri kaydetti. Bu Amerikan vatandaşlarının sayısını yaklaşık bir düzine olarak açıklayan Comey, bu kişilerin kimliklerini bildiklerini, onların ABD’ye dönmeleri halinde ise izlerini takip etmek için tüm güçlerini kullanacaklarını ifade etti.

Amerikan vatandaşlarının ABD’ye özgürce girip çıkma hakları bulunduğunu hatırlatan Comey, Sonuçta bir Amerikan vatandaşı, pasaportları iptal edilmediği müddetçe ülkeye geri gelme hakkına sahip. Bu nedenle, IŞİD’le savaşan Amerikan pasaportuna sahip biri geri dönmek isterse, onları çok dikkatli bir şekilde izleyeceğiz dedi.

Comey, Suriye’deki terörist grupları, özellikle IŞİD ve El-Nusra Cephesi’ni, El-Kaide’nin değişimi olarak tanımladı. Geçen ay Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin hava saldırılarına hedef olan Horasan grubunun da ABD’ye ciddi zarar vermek isteyen terörist organizasyonu olarak nitelendiren Comey, Horasan, ABD’ye veya müttefiklerimize saldırmak için çabalıyordu ve çok yakında bunu gerçekleştirmek için hala çabalıyor olabilir. Burada oturarak, size onların planlarının şu andan itibaren yarın mı veya üç hafta sonra mı veya üç ay sonra mı olduğunu söyleyemem. Onları çok ciddi insanlar olduğunu, yok etme peşinde koştuklarını biliyoruz. Bu nedenle saldırı sanki yarın gelecekmiş gibi hareket etmek zorundayız ifadesini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İsrail kendisine bir tampon bölge oluşturmak istiyor
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Şii ve Sünni koalisyonlarından IKBY referandumuna ret

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu