NATO üzerine düşeni yapacaktır

NATO üzerine düşeni yapacaktır


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye ile ilgili olaylar ilk başladığı andan itibaren biz NATO'dan ihtimaliyat planlarının hazırlanmasını talep ettik ve NATO da çeşitli alternatifleri göz önüne alarak bir plan hazırladı. Türkiye'ye bir saldırı olursa NATO, Washington Sözleşmesi'nin 5. maddesinin hükmünü yerine getirecektir dedi.

AK Parti Sivas İl Başkanlığınca Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma programına katılan Yılmaz, programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Türkiye'nin üzerinde bir tehdit görüldüğü zaman ittifak birlikleriyle Türkiye'ye destek verecekleri" yönünde açıklama yaptığını belirterek, bu konudaki görüşlerini sorması üzerine Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

NATO'nun 5. maddesi çok açıktır. Müttefik ülkelerinden birine bir saldırı olduğu anda bu saldırı bütün müttefik ülkelerinin hepsine yapılmış gibi addedilir (sayılır) ve bundan dolayı NATO'nun ortak savunma sistemi yürürlüğe girer. Suriye ile ilgili olaylar ilk başladığı andan itibaren biz NATO'dan ihtimaliyat planlarının hazırlanmasını talep ettik ve NATO da çeşitli alternatifleri göz önüne alarak bir plan hazırladı. Dolayısıyla Türkiye'ye bir saldırı olursa NATO, Washington Sözleşmesi'nin 5. maddesinin hükmünü yerine getirecektir. Yeni Genel Sekreter de bunu açıkladı, Türkiye'ye bir saldırı olursa biz Türkiye'nin yanında oluruz diye. Türkiye neden NATO üyesi? Bir saldırı olduğunda müttefik ülkeleri yanında görmek için. Bu sistem işler, yürürlüğe girer.

En az zararla atlatmak istiyoruz

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bir basın mensubunun Kobani'de (Ayn el Arap) çatışmalar, sokak çatışmasına dönüştü, hatta IŞİD'in bir binaya kendi bayrağını diktiği yönünde iddialar da var, bizim tanklarımız da bölgeye sevk edilerek önemli yerlerde görev aldı, bunu nasıl değerlendireceksiniz?" sorusu üzerine ise İki taraf çatışıyor. Biz şu anda sınırda olan bu yangını, en az zararla atlatmak istiyoruz. Uluslararası toplumla da birlikte hareket ederek bu olayı nasıl en az zararla atlatırız, bu bölgeye nasıl barış ve huzur getiririz diye bir çalışma başladı. İnşallah hayırla neticelenir, hayırla neticelenmesi o coğrafyadaki Türkmenlerin, Arapların, Kürtlerin, Süryanilerin, Ezidilerin, herkesin menfaatine olur diyoruz. Milletimizden dua ve destek bekliyoruz ifadelerini kullandı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani "sap" gibi ortada kaldı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Prof. Wagner: Gülen, yaptıklarının bedelini ödemeli

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu