Bin yıllık freskler ilgi odağı

Bin yıllık freskler ilgi odağı


Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden Kapadokya'daki Göreme Açık Hava Müzesi'nde bulunan freskler, turistlerin ilgisini çekiyor.

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, yılda 2,5 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde en fazla ziyaretçi çeken yerin Göreme Açık Hava Müzesi olduğunu söyledi.

Yılda ortalama 950 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği müzenin bu bakımdan, ören yerleri arasında Türkiye'de üçüncü sırada yer aldığını belirten Cingil, açık hava müzesine gelen ziyaretçi sayısının her geçen sene arttığına dikkati çekti.

Açık hava müzesinin bulunduğu bölgede yaklaşık bin yıl süreyle manastır yaşamının olduğunu anlatan Cingil, kiliselerin duvarlarındaki resimlerin ziyaretçileri hayran bırakacak nitelikte olduğunu ifade etti.

Geçmişte yöre insanının kiliseleri kullanımı sırasında ateş yakması nedeniyle duvar resimlerinin üzerini duman kapladığını belirten Cingil, restorasyon çalışmalarıyla açığa çıkartılan resimlerin bugün canlılığını koruduğunu kaydetti.

Cingil, Kayseri Piskoposu Aziz Basil tarafından 4. yüzyılda dini eğitim ve düşünce merkezi olarak kurulan bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi'nde, kaya bloklar içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekanları bulunduğunu söyledi.

Müzede Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise'nin bulunduğunu dile getiren Cingil, Manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilen açık hava müzesindeki kiliseler, iki teknikle boyanmış. Birinci yöntemde doğrudan doğruya kaya yüzeyi düzeltilerek üzerine yapılan boyama tekniği, ikincisinde ise kaya üzerine suyla çözelti halinde bir boya kullanılarak yapılan secco ve kök boyayla fresko tekniği uygulanmış diye konuştu.

Nuri Cingil, kiliselerde, İncil ve Hz. İsa'nın hayatından konular işlendiğini, bazı mekanlarda ise mezarlar bulunduğunu belirterek, Karanlık Kilise'nin giriş kısmındaki küçük pencereden çok az ışık almasından dolayı fresklerdeki (duvar resmi) renkler oldukça canlıdır. Kilise, İncil'den hikayeler ve İsa figürlerini içeren zengin süslemelere sahiptir dedi.

Açık hava müzesindeki yapılarda, Elmalı ve Çarıklı Kilise'de olduğu gibi Tevrat kaynaklı sahnelerin resmedildiğini aktaran Cingil, şunları kaydetti:

Diğer kiliselerde, İsa portresi, Meryem ve çocuk, İsa at üzerinde Aziz Theodore, at üzerinde ejderle savaşan Aziz George tasviri ve Kapadokya'da saygın olan azizlerin tasvirleri yer almaktadır. Bazı kiliselerde ise duvara kırmızı boya ile yapılan haç ve geometrik motifler yer alıyor. Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya'ya gelen turistlerin ziyaret etmeden dönmediği mekanların başında geliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu