1,5 milyon kişi sırada

1,5 milyon kişi sırada


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kabe'de 3-4 milyon hacı adayına göre planlamaların yapıldığını belirterek, Oysa bugün 15-20 milyon civarında ihtiyaç var. Sadece Türkiye'de sırasını bekleyen vatandaşlarımızın sayısı 1,5 milyon dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca, Mekke'deki Hac İdare Merkezi'nde bayramlaşma töreni düzenlendi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay ile bazı milletvekilleri ve hacıların katıldığı törende bir konuşma yapan Görmez, hac ibadetinin önemine değindi.

Haccın en yüce gaye anlamına geldiğini ve yürümeyi ibadete dönüştürdüğünü ifade eden Görmez, herkesin Kurban Bayramı'nı tebrik etti.

Konuşmasında Kabe'deki genişletme çalışmalarına da değinen Görmez, Suudi Arabistan'da son iki kral döneminde, 1980'lerden itibaren çok şeyler yapıldığını söyledi.

1970'li yıllarda bile Kabe'nin etrafında kum bulunduğunu ve insanların o kumda yürüdüğünü, sonra büyük gelişmeler yaşandığını aktaran Görmez, Geçenlerde de bir vesileyle ifade ettim. Son yıllarda burada 3-4 milyona göre planlamalar yapıldı, oysa bugün 15-20 milyon civarında ihtiyaç var. Sadece Türkiye'de sırasını bekleyen vatandaşlarımızın sayısı 1,5 milyon. Böyle olduğu için tabii mekan da çok dar diye konuştu.

Vesilelerin gayeyi gölgelemesi

Bazen vesilelerin gayeyi gölgeleyecek derecede problem oluşturduğunu, belki bunun üzerinde düşünmek gerektiğini anlatan Görmez, bütün İslam ülkelerinin de bu konuda kafa yorması gerektiğini bildirdi.

Arafat, Müzdelife ve Mina'nın mutlaka yeniden ele alınması gerektiğini vurgulayan Görmez, buna karşılık Cemerat'taki yeni şeytan taşlama yerinin çok güzel yapıldığını, onun da nice insanlar öldükten sonra gerçekleştirildiğini kaydetti. 

İyi ki gayrimüslimler gelip burayı görmüyor, Müslümanların o hali, o toz toprak içerisinde orada yatmaları. diyen Prof. Dr. Görmez, şöyle devam etti:

Oranın güzelleştirilmesi, harika bir peyzaj ile çok güzel bir mekana dönüştürülmesi öyle zor bir şey değil ama maalesef bunlar olmuş değil. İnşallah Müslümanların ortak aklıyla yeniden düşünülür. Bu ibadeti daha güzel bir şekilde ifa etme imkanına sahip oluruz. Büyük oranda şehir planlamasıyla ilgili sorunları var, o kalabalığının aynı anda Kabetullah'a gelmesi isteniyor, birkaç giriş noktası var. Bütün araçlar yığılınca saatlerce insanlar beklemek zorunda kalıyor.

Türkiye'nin organizasyon başarısı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay da bu yıl Hacc-ı Ekber hükmündeki bir haccı tamamladıklarını söyledi.

Hacıların ve Türkiye'deki vatandaşların bayramını tebrik eden Atalay, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye'nin büyük bir organizasyon gerçekleştirdiğini, buraya gelince bunun daha iyi anlaşıldığını dile getirdi.

Beşir Atalay, şöyle konuştu:

Türkiye disiplin olarak, temizlik olarak, şartlar olarak mukayese ettiğinizde en iyisini gerçekleştiriyor burada. Ev sahibi ülkenin yapması gereken çok şey var. Bu mübarek beldenin, Harem'in ümmetin ortak aklıyla, çağın son gelişmeleriyle daha rahat hac yapar hale getirilmesi mümkün.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt de hac organizasyonunun, tüm İslam ülkelerinin katkılarıyla ve olimpiyat mantığıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

25 hacı vefat etti

Öte yandan Hac farizası için kutsal topraklarda bulunan Türk hacılardan vefat edenlerin sayısı 25'e çıktı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Türk hacılar, kalp krizi, solunum yetmezliği ve trafik kazası gibi nedenlerle yaşamını yitirdi.

Daha önce 20 olarak açıklanan ölü sayısı, son 4 günde vefat edenlerle 25'e yükseldi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu