"Türkiye faaliyet gösterdiğimiz en güçlü pazarlar arasında yer alıyor"

"Türkiye faaliyet gösterdiğimiz en güçlü pazarlar arasında yer alıyor"


İSTANBUL (AA) -  Sumitomo İş Makineleri Dünya Başkanı Mikio İde, Türkiye'nin faaliyet gösterdikleri en güçlü pazarlar arasında yer aldığını belirtti.AA muhabirinin

İSTANBUL (AA) -  Sumitomo İş Makineleri Dünya Başkanı Mikio İde, Türkiye'nin faaliyet gösterdikleri en güçlü pazarlar arasında yer aldığını belirtti.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan İde, Sumitomo Grup olarak Japonya'da güçlü bir tarihe sahip olduklarını  belirtti.

İde, Sumitomo Grubun  Japonya'da 400 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösterdiğini ifade etti.

 Sumitomo Grup bünyesinde kurulan Sumitomo İş Makinelerinin 1963 yılında kurulduğunu ve 50 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olduğunu bildiren İde,  firmanın ağır iş koşullarına göre ürettiği yüksek kaliteli iş makineleri ile kısa sürüde markalaşmış ve global bir üretici haline geldiğini aktardı.

Sumitomo İş Makinelerinin dünya pazarına yüksek verimli hidrolik ekskavatör ve asfalt serme makinası üretttiğini kaydeden İde,  firmanın Asya, Amerika, Afrika ve Pasifik pazarında önemli pazar payına üretim yaptığını vurguladı.

İde, Türkiye pazarında 23 yıllık bir geçmişe sahip olduklarını belirterek. Türkiye'nin faaliyet gösterdikleri en güçlü pazarlardan bir tanesi olduğunu dile getirdi.

Sumitomo İş Makineleri'nin dünya'nın bir çok yerinde bayilikleri olduğunu aktaran İde,  "Türkiye'de yakın zamanda üretim tesisi kurmayı düşünmüyoruz ancak satış adetleri ve pazar büyüklüğü  belli bir adete yükselirse üretimi düşünebiliriz." ifadelerini kullandı. 

 

-Türkiye'nin iş makineleri sektöründeki ihracatı 2013 yılında 1,6 milyar dolara ulaştı

 

 AA muhabirinin Ekonomi Bakanlığın'dan derlediği verilere göre, Türkiye'de iş makinesi sektörünün ihracatı 2013 yılında 1,6 milyar dolara ulaştı. Sektör'de 2013 yılında 150 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. 

Söz konusu dönemde en fazla ihracat Irak'a gerçekleştirildi. Türkiye,2013 yılında Irak'a 153 milyon dolarlık iş makinesi ihracatı gerçekleştirdi. Irak'ın sektödeki ihracat payı ise yüzde 9,6 oldu.

Irak'tan sonra en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke ise Rusya oldu. Rusya'ya 138,5 milyon dolar ihracat gerçekleşirken, ihracattaki payı yüzde 8,7 olarak gerçekleşti.

Azerbaycan ise Türkiye'nin 2013 yılında iş makinesi sektörüne en fazla ihracat gerçekleştirdiği 3. ülke oldu. 110,9 milyon dolar iş makinesi ihracatı gerçekleştirilen ülkenin payı yüzde 7 oldu.

Dış ticarette Türkiye için önemli bir yere sahip olan Almanya ise en fazla iş makinesi ihracatı gerçekleştirilen 4. ülke olarak gerçekleşti. Almanya'ya söz konusu dönemde 89,8 milyon iş makinesi ihracatı gerçekleşti. Almanya'nın da pazar payı yüzde 5,6 olarak gerçekleşti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu