Direnişe devam edeceğiz

Direnişe devam edeceğiz


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, devlet erkanıyla Ramallah'taki Et-Teşrifat Camisi'nde bayram namazını kıldı.

Filistin'in efsanevi lideri Yasir Arafat'ın mozolesine çelenk bırakan Abbas daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Filistin'in devlet olarak tanınması için yoğun çaba harcadıklarını belirten Abbas, İsveç'e Filistin'i tanıdığı için teşekkür etti.

Abbas, İsrail'in 51 gün boyunca Gazze'ye düzenlediği saldırıları hatırlatarak Bu yıl bayram Gazze'ye yapılan saldırılar ve halkımızın çektiği sıkıntıların gölgesinde başladı dedi.

Filistin yönetimi Gazze'ye büyük önem atfediyor" ifadesini kullanan Abbas, uzun süredir krize neden olan maaşların ödenmesine ilişkin ise uluslararası tarafların Gazze'deki memurların maaşlarını ödemesini beklediklerini kaydetti.

Gazze'de bayram namazı

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye ise Gazze'deki Yermuk Stadyumu'nda kıldırdığı bayram namazının ardından verdiği hutbede, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına değindi.

Hamas'ın İsrail'in bölgeye yönelik son saldırısında önemli bir başarı gösterdiğini ifade eden Heniyye, Hamas, birikimlerini muhafaza edecektir. Bunların başında direniş gücünü arttırmak için bu alanda kullanılacak teçhizatın yapılandırılması yer alıyor. Filistin topraklarının tamamı özgürlüğüne kavuşuncaya kadar direnişe ve silahlanmaya devam edeceğiz dedi.

Heniyye, Hamas'ın silahsızlanmasına yönelik girişimlere izin verilmeyeceğini vurgulayarak, "Hamas direniş güçleri, sadece işgalci İsrail'e yönelik olacaktır" ifadesini kullandı.

Konuşmasında kurulan Filistin ulusal hükümeti ve sürece de değinen Heniyye, "Uzlaşı dosyalarının tamamlanması, imzalanan maddelere sadık kalınması gerekiyor. Ayrıca ulusal ortaklık girişiminin güçlendirilmesini talep ediyoruz. Uzlaşı ve birlik kararı, aldığımız stratejik bir karardır" diye konuştu.

Heniyye, Kurban Bayramı münasebetiyle birlik ve beraberliğin önemine dikkati çekerek, Hamas, Filistin halkının yanında yer alan ve destek olan Müslüman ülkelerin yanı sıra uluslararası toplumu kapsayan bir açılım stratejisi benimsiyor diye konuştu.  

Heniyye, ayrıca Hamas'ın Filistin halkına yönelik suç işleyen İsrailli komutanların Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması için çalışmalarından taviz vermeyeceğini sözlerine ekledi. 

Gazze'de kurban kesimi

Gazzeliler, bayram namazının ardından kurban kesmeye başladı.

Tarım Bakanlığı Pazarlama Müdürü Tahsin Es-Saka, Gazze'de bu yıl 7 bin büyükbaş, 30 bin küçükbaş hayvan kurban kesilmesi bekleniyor. İsrail saldırılarının ardından geldiğimiz ekonomik durum nedeniyle bu sene kurbanlık alımı az dedi. 

Saka, İsrail'in saldırılarında binlerce hayvanın telef olduğunu da hatırlattı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu