Bayram trafiğine havadan denetim

Bayram trafiğine havadan denetim


Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı, Kurban Bayramı nedeniyle oluşan trafik yoğunluğunu çözmek amacıyla İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 6 ilde 26 helikopterle, trafik polislerine havadan destek veriyor.

Kurban Bayramı tatili dolayısıyla bazı yollarda trafik yoğunluğu başladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı ve Trafik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, bayram tatiline çıkan vatandaşların oluşturduğu yoğun trafik nedeniyle olabilecek trafik kazalarının önüne geçebilmek için koordineli çalışma başlattı. 

Polis ekipleri, Havacılık Dairesi Başkanlığına ait helikopterlerle Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Diyarbakır ve Adana'yı çevre illere bağlayan karayollarında, bayram tatili dolayısıyla artan trafiği izlemeye aldı. Helikopterlerdeki ekiplerce havadan denetlenen karayolu trafiğinde, kurallara uymayan sürücüler karadaki ekiplere bildirildi. Hız sınırını aşan, şerit ihlalinde bulunan araç sürücülerine, helikopterdeki ekibin ihbarının ardından karadaki polis ekipleri müdahale etti.

Helikopter ekibi, ayrıca trafik kuralı ihlallerinin yanı sıra tır, kamyon ve tanker gibi ağır tonajlı araçların yoğunluğu nedeniyle trafik akışının yavaşladığı noktaları da bildirerek, karadaki ekiplerin trafiği çok daha hızlı bir şekilde kontrol altına almasını sağlıyor.

Ankara'da havadan denetim

Trafiğin yoğun olduğu Ankara'yı çevre illere bağlayan Konya, Eskişehir, Samsun ve İstanbul karayolunda helikopterli trafik denetimleri yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Uygulama ve Denetleme Daire Başkanı Bedrettin Murat da helikopterli denetime katıldı.

Murat'ın içinde bulunduğu helikopter, Ankara'ya giriş ve çıkışı sağlayan yolların yanı sıra Bolu civarında da denetim gerçekleştirdi.

Bolu civarındaki denetimleri denetleyen Murat, otobanda Karadeniz, Gerede bağlantı yolu ve Bolu Dağı çıkışındaki bir kazadan dolayı yoğunluk yaşandığını söyledi. Bunun dışında trafiğin akıcı olduğunu da anlatan Murat, trafik ekiplerinin sıkıntılı yerlerde vatandaşların güvenli geçişini sağladığını kaydetti.

Murat, kendilerinin çeşitli önlemler aldığını ancak öncelikle vatandaşların kendi tedbirlerini alması gerektiğine işaret ederek, aşırı hız yapılmaması ve uykusuz yola çıkılmaması uyarısında bulundu. Murat, sürücülerin 2 saatte bir mola vermeleri gerektiğini belirterek, dinlenmek istediklerinde misafirleri olabileceklerini kaydetti.

Bolu'daki denetimlere İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya da katıldı. Denetimler sırasında durdurulan araçların sürücülerine ve yolcularına ikramda bulunuldu.

26 helikopter görev başında

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkan Yardımcısı Pilot Emniyet Müdürü Aziz Özmen de AA muhabirine yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından imzalanan genelge kapsamında Kurban Bayramı'nda trafik polislerinin çalışmalarına havadan destek vereceklerini belirtti. 

Bayram nedeniyle oluşacak trafik yoğunluğunu çözmek amacıyla İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 7 büyük ilde görev yapacaklarını ifade eden Özmen, bu kapsamda 26 helikopterle uçuşların gerçekleştireceğini söyledi.

Bayramlarda büyük şehirlerden vatandaşların çıkışlarının yoğun olduğu ana arterlerde, otobanlarda, çeşitli noktalarda trafik şube ekiplerinin çalışmalarına katkı sağlayacaklarını dile getiren Özmen, şunları söyledi:

Çalışmalarımız kapsamında yerdeki trafik birliklerine aktarılan görüntülerle, plaka tanıma, aracın görüntüsü, bu görüntünün merkeze aktarılması konularında yer birliklerine yardımcı olunuyor. Böylece yer birliklerinin önceden öngörü yaparak ekiplerin nerede durması gerektiğine yardımcı olunuyor. Sadece Ankara'da değil, İstanbul, Diyarbakır, Antalya, Adana, İzmir'de tüm bölgelerde muhtelif sayılarda pilot ve hava aracı ile bu hizmet veriliyor. Bayram dönemlerinde yaklaşık 30 pilot uçuş hizmetlerine katılıyor, bir o kadar personel de yerde destek birliği olarak bekletiliyor.

İstanbul için 2 helikopter

Ankara'da özellikle bayram trafiğinin yoğunlaştığı Konya, Samsun, Eskişehir istikametine doğru havadan kontrollerin yapılacağını ifade eden Özmen, İstanbul'da ise 2 helikopterin trafik kontrollerinde görev alacağını belirtti.

Özmen, diğer bazı büyük şehirlerde ise birer helikopterin trafik hizmetlerini yürüten ekiplere bayram süresince havadan katkı sağlayacağını aktardı.  Özmen, Trafik ihlalleri yapan sürücüler eskiden manuel cihazlarla kontrolleri yapılarak yerdeki trafik ekiplerine telsiz vasıtasıyla bildiriliyordu. Ancak şu anda son teknolojiyle görüntüyü aktarıyoruz diye konuştu. 

Hem fotoğraf hem görüntü

Havadaki ekiplerin oluşan trafik yoğunluğunun açılmasına da katkı sağladığını aktaran Özmen, Herhangi bir noktada trafikte tıkanma, yığılma durumu veya kaza olmuşsa söz konusu durum hemen yerdeki ekiplere bildiriliyor ve onların acil şekilde bu bölgelere intikal etmeleri sağlanıyor dedi.

Hata yapan sürücünün hem fotoğrafı hem görüntüsü yer hizmeti trafik şube polislerine bildiriliyor, ona göre ceza kesiliyor diyen Özmen, alınan tüm önlemlerin vatandaşa hizmet için gerçekleştirildiğini vurguladı.

Havacılık Dairesi Başkan Yardımcısı Pilot Emniyet Müdürü Özmen, Emniyet teşkilatında görevli trafik ekipleri olsun, havacılık dairesi ekipleri olsun bizlerin amacı milletimize hizmet etmektir, ceza kesmek değildir. Biz bunları yerine getirirken, vatandaşımızın Kurban Bayramı'nı kazasız belasız sakin bir şekilde geçirmesini arzu ediyoruz ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu