Hibrit tekne ile öncü olacaklar

Hibrit tekne ile öncü olacaklar


Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYTEM), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın katkılarıyla hazırlanan "Tekno Girişim Projesi" kapsamında hibrit tekne yapıyor.

UZAYTEM öğretim görevlisi ve proje koordinatörü Cevat Sunol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapımı devam eden teknenin 7,5 metre boyunda, 3 metre genişliğinde olacağını söyledi.

Teknenin tamamen kendi tasarımları olduğunu, yerli malzeme kullanılarak üretildiğini anlatan Sunol, dış gövdenin kendi imalatları olan ahşap kompozit malzemeden yapıldığını belirtti.

Hazırlanan teknenin ileri teknoloji ürünü ve her türlü doğa şartına karşı da dirençli olacağını vurgulayan Sunol, şöyle devam etti:

Geliştirdiğimiz hibrit tekne projesiyle Türkiye'de öncü olmak istiyoruz. Tekne elektrik enerjisi, dizel yakıt ve yelkenlerle hareket edebilecek. Çok kapsamlı olarak enerji kaynağı kullanacak. Enerjisini kıyıda şebekeden alabilecek. Eğer seyrüsefer halinde ise ve enerjisi bitmişse güneş enerjisini kullanarak aküleri şarj olabilecek. Yelkenli halde giderken pervanenin dönmesiyle elektrik enerjisi üretecek. Kendini şarj edebilecek.

Tamamen çevreci bir tekne

Yapımı devam eden teknenin 9 ay sonra denize indirileceğini vurgulayan Sunol, şunları kaydetti:

Tekne tamamen çevreci, kirlilik emisyonu sıfır olacak. Çevre ve gürültü kirliliği yapmayacak. İlk tekne üretimimiz olduğu için belirli ebatta tasarladık. Daha sonra daha büyük modeller tasarlayarak balıkçı ve gezi tekneleri de yapacağız. Hem balıkçılarımızın artan yakıt giderlerini minimuma düşürmek hem de daha sağlıklı ve çevreci tekneler geliştirmek istiyoruz. Dünya bu yönde gelişme gösteriyor. Biz de üniversite olarak bugünden ülkemizin ve milletimizin hizmetine sunmak amacıyla böyle bir çalışma yürütüyoruz."

Sunol, teknenin motor ve elektronik aksamlarının da tamamen UZAYTEM bünyesinde hazırlandığını, tekne yapımıyla altyapı ve yan sanayi ürünlerini de geliştirdiklerini ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
ÖTV, MTV arttı… Gözler o sektöre çevrildi
Dünya
İtalya bölünme için ilk adımı attı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu