İsrail bayramda yolları kapatacak

İsrail bayramda yolları kapatacak


Yahudilerin kefaret günü anlamına gelen Yom Kibur Bayramı, bu yıl Kurban Bayramı ile aynı güne denk geldi.

Yahudi inancına göre Yom Kibur’da ibadet dışında her şey yasak olduğu için, İsrail’de otobüs, tren ve uçak seferleri duracak, ana yollar trafiğe kapatılacak.

İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfelt, Kudüs ve kuzeydeki Akka şehri de dahil, tüm İsrail’de ana yollar yarın 14.00'den, Cumartesi akşamına kadar kapalı olacak. Müslümanların ve Yahudilerin kendi bayramlarını sıkıntısız kutlayabilmeleri için polis bazı ek tedbirler alacak dedi. 

Rosenfelt, Doğu Kudüs’ten Ramallah’a giden Nablus yolunun ise trafiğe açık olacanı söyledi.

Müslümanların kurban ibadetlerini yerine getirmek için bazı Yahudi yerleşim yerlerinin yakınlarından geçmek durumunda kalmaları ise endişe doğuruyor. Kendi inançlarına göre yasak olduğu için Yahudiler, dini günlerinde araç kullananlara saldırıda bulunabiliyor.

Öte yandan Kudüs'te yaşayan Filistinliler, İsrail'de hayvan pazarı kurulmasının engellenmesi ve kesim yasağı nedeniyle kurbanlarını Batı Şeria'da kesebilecek. 

Filistinliler yasak nedeniyle Kudüs'e yakın Beytüllahim, Ramallah, Eriha ve Nablus gibi şehirlerde aldıkları kurbanları, bayram sabahına kadar emanetçilerde ya da akrabalarının bahçelerinde bekletiyor. 

Kurbanlarını Batı Şeria'da kesen Filistinliler, kurban etlerini daha sonra araba kasalarında Kudüs'e getirmeyi deniyor. Kudüs’e gelirken geçilmek zorunda olunan kontrol noktalarındaki İsrail askerleri, etleri fark etmesi durumunda geçişe izin vermiyor.

İbadet dışında her şey yasak

Yom Kibur yarın akşam günbatımında Şofar boynuzuyla üflenmesiyle başlayacak. Yom Kibur'da Yahudiler 25 saat oruç tutacak.

Yom Kibur’da Yahudilerin aynı Şabat (Cumartesi dini tatil günü) günündeki gibi hareket etmeleri zorunlu. Araba kullanmak, elektrik prizine dokunmak, yemek yapmak, cinsel ilişki, yıkanmak, deri ayakkabı giymek ve ibadet dışında herhangi bir işle uğraşmak haram ve yasak kabul ediliyor. Bu yasaklar ancak hayati durumlarda sağlığın tehlikeye düşmesi karşısında ortadan kalkıyor.

Tutulan oruçlar ise bir evvelki akşam güneş batmasıyla başlayıp ertesi gün güneşin batıp gecenin iyice çökmesi ile bitiyor. Bu nedenle tutulan oruç yaklaşık 25 saati buluyor.

Yahudilerin Tevrat’ın tefsiri kabul edilen Talmud kitabında ise başka kısıtlamalara da rastlanıyor. Kozmetik veya parfüm gibi maddeleri vücuda sürmek Yom Kibur'da yasak olan eylemlerden.

Bayramın büyük bölümünü sinagoglarda duayla geçiren Yahudilerin, saflığı ve temizliği simgeleyen beyaz giysiler giymeleri ise bu bayrama özel adetler arasında. Özellikle erkekler, cenazelere giydirilen kitel adı verilen uzun beyaz elbiseyi giyiyor.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu