Eroğlu'dan kurbanlıklara eziyet etmeyin uyarısı

Eroğlu'dan kurbanlıklara eziyet etmeyin uyarısı


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı'nda dini vecibe yerine getirilirken kesimi yapılacak hayvanlara eziyet edilmemesi gerektiğini belirterek, Hayvanlara eziyet edenlere gereken cezalar verilecek dedi.

Eroğlu, Kurban Bayramı'nın hayırlara vesile olmasını dileyerek, bütün vatandaşların bayramını kutladı.

Kurban ibadetinin Müslümanlar için önemine de değinen Eroğlu, Kurban kesmek toplumsal bir vecibedir. Bu vecibemizi yerine getirirken yüce Allah'ın insanlara verdiği önem kadar hayvanlara da önem verdiğini unutmayalım. Bu kapsamda dini vecibemizi yerine getirirken kesimi yapılacak hayvanlara eziyet etmeyelim ifadesini kullandı.

Kurban Bayramı'nın 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'ne de denk geldiğini hatırlatan Eroğlu, yapılacak kesimlerde hayvanlara eziyet edilmemesi uyarısında bulunarak, hayvanlara eziyet edenlere gereken cezaların verileceğini dile getirdi.

Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere para cezası

Bakan Eroğlu, hayvanların uygunsuz şekillerde yakalanması, gereç ve şartlarda kesim yapılması gibi insani ve dini bakımdan uygun olmayan hallerin, hayvanların gereksiz yere acı çekmelerine sebep olacağının altını çizdi.

Eroğlu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda, Hayvanların kesilmesi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır" hükmünün yer aldığını vurguladı.

Bu hükme aykırı hareket edenlere hayvan başına 910 lira idari para cezası uygulanacağını bildiren  Eroğlu, söz konusu kanun uyarınca yürürlüğe konulan Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere de hayvan başına 2 bin 281 lira idari para cezası kesileceğini ifade etti.

Hayvanlara kötü muameleye 454 lira idari para cezası

Hayvanlara her türlü kötü muamelenin yaptırıma tabi olduğunu kaydeden Eroğlu, Hayvanları Koruma Kanunu'na göre hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmanın, acımasız ve zalimce işlem yapmanın, dövmenin, aç ve susuz bırakmanın, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmanın, bakımlarını ihmal etmenin, fiziksel ve psikolojik acı çektirmenin yasak olduğunu hatırlattı. Veysel Eroğlu, bu hükme aykırı davrananlara 454 lira idari para cezası uygulandığını aktardı.

Kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmanın da yasak olduğuna dikkati çeken Eroğlu, bu hükme aykırı davrananlara da 454 lira idari para cezası verileceğini belirtti.

Kurban Bayramı süresince Orman ve Su İşleri Bakanlığı İl Şube Müdürlükleri tarafından gerekli önlemlerin alınacağını ifade eden Eroğlu, kurban kesim ve satış yerleri ile ilgili denetimlerin de yerel yönetim birimleri ile müştereken yapılacağını kaydetti.

Deriye dikkat

Türkiye Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Erdal Matraş da, sektörün her yıl 6 milyon büyükbaş ve 50 milyon küçükbaş hayvan derisine ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Matraş, böyle bir ortamda deriyi en güzel şekilde ayırmanın çok önemli olduğunu aktardı.

Derinin fiyatının kalitesiyle ölçüldüğünü, ürünün kalitesini de derinin belirlediğini vurgulayan Matraş, şöyle konuştu:

Öncelikle bu işi mutlaka ehil kişiler yapmalı. Her bıçağı alan kişi deri yüzmeye kalkmamalı. Türkiye'de 850 bin büyükbaş, 2 milyon küçükbaş hayvan kesiliyor kurbanda. Mümkün olduğu kadar et kombinelerini ve toplum kesim yerlerini tercih edelim. Bundan 10 yıl önce meydanlarda kesiliyordu. Bu kesimler sırasında telef olan deri oranı yüzde 35'lere varıyordu. Artık bu rakam her dönemde biraz daha azaldı ama yine devam ediyor. Rakam olarak baktığımızda deriye bıçakla zararın maliyeti 11 milyon lira civarında. Deriye atılacak her bıçak onun katma değerli kullanımını düşürecektir. Mutlaka toplu kesim alanlarındaki ehil kişilere bu işi yaptıralım. Deriye atılan bıçak ülke ekonomisine atılan bıçaktır. 

Yüzmek kadar tuzlamak ve saklamak da önemli

Matraş, Kurban Bayramı'nda canlı bir organizma olan derinin tuzlanması ve saklanmasında da sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

İyi tuzlanmayan derinin bakteri üreteceğini ve kalitesinin düşeceğini anlatan Matraş, şunları kaydetti:

Derinin yüzeyine ağırlığının minimum yüzde 10'u kadar tuzu iyice yedirmeliyiz. Etli kısmı içeriye gelecek şekilde dürmek gerekiyor. İlk gün vatandaşlarımız telaşa yenilip bunu ihmal edebiliyor. Deri, milli servet. Eğer biz ülkemizde kurbanların derilerini kullanamayacaksak ithalat yapmamız lazım. Türkiye'de kesilen hayvan sayısı belli. İnsanlara daha fazla et yedirip bu hayvanların derisini elde edemeyeceğimize göre eksik kalan kısmı ithal ediyoruz. İşte Kurban Bayramı bu ithalatı azaltmak için önemli bir fırsat.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Afrin'de Uverkan köyü teröristlerden temizlendi
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu