Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi

Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi


VakıfBank, Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi" kapsamında ilk krediyi kullandırdığını duyurdu.

Vakıfbank'tan yapılan açıklamaya göre, ilk kredi, Konya’da imalat sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın eski model ve yüksek enerji tüketimine sahip makinelerinin yenilenmesi için kullanıldı. Yeni makinelerin ardından firmanın enerji verimliliği yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi.

Eski model ve yüksek enerji tüketimine sahip makinelerini yenileriyle değiştiren firma, enerji verimliliğinde yüzde 50’nin üzerinde artış sağladı ve bu projeyi ödemesiz dönem, uzun vade ve düşük faiz avantajlarıyla finanse etti.

VakıfBank, Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi kapsamında Türkiye ekonomisinin itici gücü  konumunda bulunan KOBİ’lerin, enerji maliyetlerini düşürmeyi, enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan makine değişimleri, izolasyon, rejenarasyon, kojenerasyon ve trijenarasyon gibi yatırımları finanse ediliyor.

Proje kapsamında finansman talebinde bulunan firmaların KOBİ tanımına uyması, çevresel, mali ve teknik kriterleri sağlaması gerekiyor. Projelerin teknik açıdan değerlendirmesi de ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

Açıklamada konuyla ilgili görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, VakıfBank olarak ülkenin 2023 hedefleri doğrultusunda yatırımlara ve çalışmalara devam ettiklerini belirterek, şunları ifade etti:

Yurt dışından sağladığımız kaynaklarımızı ekonominin belkemiği olan KOBİ’lere en uygun koşullarda aktarıyoruz. Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının daha verimli bir şekilde karşılanmasının yanı sıra doğal kaynakların da korunması konusunda çevresel farkındalığın artırılmasına yönelik bir çalışma olan Dünya Bankası’nın KOBİ Enerji Verimliliği Projesi'nde yer almak ve hem ülke ekonomisine hem işletmelerin verimliliğine katkıda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu