Petrol şirketleri Mısır'a dönüyor

Petrol şirketleri Mısır'a dönüyor


Enerji şirketlerine olan borcunu ödeyemediği için birçok firmanın yatırımlarını durdurduğu Mısır'da, hükümetin 5,9 milyar dolar tutarındaki toplam borcunu ödemeyi taahhüt etmesi ile yatırımcılar yeniden bu ülkeye döndü.

Mısır hükumetinin enerji alanında yaşadığı darboğazdan çıkmak için bu şirketlere olan borçlarını ödemeye başlaması, küresel enerji şirketlerinin yönünü tekrar ülkeye çevirdi. 

Mısır'ın son zamanlarda anlaşma yaptığı uluslararası şirketler arasında Alman RWE, İngiliz British Gas, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dana Gas, İtalyan Eni ve Edison, Tunuslu HBSI ve Kanadalı TransGlobe gibi enerji devleri yer alıyor.

Mısır'ın borçlu olduğu şirketlerden Dana Gas yetkilileri, şirketin alacaklarının 280 milyon dolara ulaştğını, Mısır tarafıyla borçların ödenmesi yönünde görüşmelere devam edildiğini belirterek Mısır hükümeti ile yapılan anlaşma neticesinde uluslararası piyasalarda yapılan gaz satışlarının gelirleri Mısır hükümetinin ticari borçlarını azaltmak amacıyla Dana Gas tarafından kullanılacaktır" dedi. 

Oxford Üniversitesi'nden Ortadoğu enerji uzmanı Justin Dargin,Mısır hükumetinin gelecek 3 yıl boyunca borçlu olduğu enerji şirketlerine 4,5 milyar dolar ödemeyi planlamasının, yatırımcıların ülkeye geri dönmesi için güven oluşturduğunu söyledi.  

Mısır hükumetinin enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlere olan borçların ödenmesine öncelik verdiğini belirten Dargin, enerji sektörüne yönelik sübvansiyonların azaltılması ve yasal mevzuatların iyileştirilmesiyle ülkenin küresel enerji şirketleri için daha çekici hale geldiğini ifade etti.

Dargin, Mısır'ın enerji alanında kendini toparlamasında körfez ülkelerinden gelen finansmanın etkisinin de büyük olduğuna dikkati çekti.. 

Körfez ülkelerinin görünür şekilde finansal ve politik açıdan Mısır'ı desteklediğine işaret eden Dargin, bu desteğin Mısır'ın orta vadede ekonomik ve politik istikrarı sağlayacağından şüphe duyan yatırımcıları rahatlattığını savundu.   

Arap Baharı sonrası seçimle başa gelen Mursi hükumetinin darbeyle devrilmesinin ardından Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere körfez ülkelerinden Mısır'a 20 milyar dolarlık enerji yardımı yapıldı.

Geçen ay Mısır Petrol Bakanlığı ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi arasında 9 milyar dolar tutarında petrol ve petrol ürünleri anlaşması yapılmıştı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Komandolar K.Irak'a girdi
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu