Göçmenlere sahip çıkalım

Göçmenlere sahip çıkalım


Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kurban Bayramı'nın, Türkiye'ye sığınan göçmenlere sahip çıkma konusunda fırsat olmasını temenni ederek, Yalın ayak, can havliyle Türkiye'ye sığınan o bebeler, kadınlar, yaşlılar Bunlara el birliğiyle Kurban Bayramı'nda daha fazla sahip çıkmak durumundayız dedi.

Akdoğan, Keçiören Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Belediyeye gelişinde Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve diğer ilgililerce karşılanan Akdoğan'a, çiçek takdim edildi. 

Basın mensuplarının görüntü aldığı sırada açıklama yapan Akdoğan, Keçiören'de oturduğunu belirterek, bu nedenle ilk ziyareti buraya yapmak istediğini söyledi. Ak'ı, 30 Mart seçimlerindeki başarısından dolayı kutlayan Akdoğan, AK Parti'nin büyükşehir belediye başkanlığını kazanmasında Keçiören'deki siyasi varlığın ve belediyenin performansının büyük önem taşıdığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 30 Mart seçim sürecinde, başbakan olarak Keçiören'de birkaç miting yaptığını anımsatan Akdoğan, ilçe halkının da desteğiyle büyükşehir temelinde de dengelerin değiştiğini, seçimin daha rahat kazanıldığını belirtti. 

Yeni Türkiye'nin inşasında belediyelerin performansı önemli ifadesini kullanan Akdoğan, Kalkınma yerelde başlar sloganıyla yola çıktıklarını, yeni Türkiye'yi inşa ederken kalkınmayı yerel düzeyde başarılı kılmanın zorunlu olduğunu söyledi.

Yalçın Akdoğan, şöyle konuştu:

Maçın ilk yarısını aldık, 30 Mart seçimleri. Şimdi önümüzde ikinci yarı var; Haziran, milletvekili genel seçimi. Vatandaş, bu tür seçimlerde belediye, milletvekili, hükümet çok ayırt etmez. Biz milletvekili seçimine gittiğimizde kaldırımların hesabı milletvekilinden soruluyordu. Genel seçimde belediye icraatları etkili olur, belediye seçiminde genel siyasi gündem etkili olur. Bu yüzden belediyelerimizin de genel seçim öncesinde, zaten üç ay öncesinden kampanya başlıyor. Ama biz şu anda kampanya başlatmış gibi hiç tempoyu düşürmeden hem hizmetlerimize aynı kararlılıkla devam etmeliyiz hem de teşkilat mensubu meclis üyelerimiz de var, onların da siyasi kampanyayı devam ettirmeleri önem taşıyor.

Türkiye, bölgesinde sempatiyle bakılan bir ülkeyse, bunda belediyelerin payı önemli

AK Parti'nin belediyecilikte farklı bir vizyon ortaya koyduğunu, eskiden devletlerin yarıştığını şimdi ise dünya çapında marka şehirlerin yarış halinde olduğunu, bazı büyük ilçelerin de sesini duyurarak yarışa katıldığını dile getiren Akdoğan, birçok ilçe belediyesinin Balkanlarda, Ortadoğu'da faaliyet gösterdiğini, Suriye'den son göç dalgasında olduğu gibi insani yardım konusunda performans ortaya koyduğunu anlattı.

Keçiören'in de bu ilçelerden biri olarak ülke sınırlarının ötesinde faaliyetlerde bulunduğunu belirten Akdoğan, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya'daki belediye etkinliklerinin, kardeş belediyeciliğin gelişmesinin, Türkiye'nin son dönemde elde ettiği bölgesel konumla ilgisi olduğunu kaydetti. Akdoğan, Türkiye, bu yumuşak güçle, kültürel ilişkilerle, işbirlikleriyle bölgede daha fazla sempatiyle bakılan bir ülke haline geldiyse bunda belediyelerimizin bu tür etkinliklerinin de önemli payı olduğunu söyleyebiliriz dedi. 

Türkiye'nin sosyal, kültürel dokusu, bunu kaldırabilecek güce sahip

Türkiye'nin bulunduğu bölgenin çalkantılı bir süreçten geçtiğine işaret eden Akdoğan, Bu kadar büyük bir çalkantı içinde Türkiye'nin istikrar abidesi olarak varlığını, gücünü, iç huzurunu, barışını koruması çok büyük önem taşıyor. Çünkü insanlar, başı sıkışan Türkiye'ye bakıyor, Türkiye'den medet umuyor, Türkiye'den yardım eli bekliyor. Böyle bir durumda biz daha güçlü, daha müreffeh olmak durumundayız. İç barışımızı, toplumsal birlik bütünlüğümüzü daha güçlü tutmak zorundayız ifadesini kullandı.

AK Parti'nin, sosyal devleti lafta bırakmayıp icraata döktüğünü, belediyelerin de sosyal belediyecilikle öne çıktığını dile getiren Akdoğan, özellikle Suriye'den gelen göçmenler konusunda millet olarak büyük başarı gösterildiğinin altını çizdi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

Aziz milletimiz gerçekten hem kapısını hem yüreğini açtı. Bana yabancı ajanslar soruyor, Bir buçuk milyon insanı nasıl tolere ettiniz, nasıl göğüslediniz? diye. Bu herhangi bir devletin yapabileceği bir şey değil, burada çok ciddi başka sorunlar doğabilir. Gelenlerin hepsi Türkiye'ye çok büyük sempatiyle bakan insanlar değil, içinden farklı düşünen insanlar da var. Kültürel, sosyal olarak farklı bir yapı. Bunun Türkiye toplumu içerisinde sorun çıkarmadan yaşıyor olması, toplumun kucaklaması, tolere etmesi, büyük devlet, büyük millet olmakla mümkün olabilecek bir şey. Türkiye'nin sosyal, kültürel dokusu, bunu kaldırabilecek bir zenginliğe ve güce sahip.

İnşallah Kurban Bayramı da gelen göçmen kardeşlerimize daha fazla sahip çıkma konusunda bir fırsat olsun, onları daha fazla anlama, empati yapma konusunda. Çünkü yalın ayak, ayağında giyecek hiçbir şeyi olmadan, can havliyle Türkiye'ye sığınan o bebeler, kadınlar, yaşlılar… Bunlara el birliğiyle Kurban Bayramı'nda daha fazla sahip çıkmak durumundayız. Daha fazla bütünleşmek durumundayız. Bu yüzden belediyelerimizin de bu yönde daha fazla etkinlik göstermesinin önemli olduğunu düşünüyorum. 

Akdoğan, yaklaşan Kurban Bayramı'nın, sadece Türkiye'nin birlik, bütünlüğü değil bütün İslam alemi ve dünyanın barışına vesile olmasını temenni ederek sözlerini tamamladı. 

Keçiören Belediye Başkanı Ak, Başbakan Yardımcısı Akdoğan'a, Sizin milli irade konusundaki hassasiyetinizi biliyoruz diyerek Sabri Akça imzalı Milli İradeye Saygı isimli tabloyu ve Keçiören Tarih ve Kültür Atlası adlı kitabı hediye etti. 

Basına kapalı devam eden ziyaretin ardından Akdoğan, Belediye Başkanlığından ayrılırken, Keçiören'de sürdürülen projelerin maketlerini inceledi ve Ak'tan bilgi aldı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu