Bakanlıktan yalanlama

Bakanlıktan yalanlama


ANKARA - Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ünal Aysal'ın, Galatasaray Kulübü'nün devletten üç yıldır yardım almadığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından kulüpleri aleyhine ağır davalar açıldığına ilişkin iddiaları gerçek dışı olup, bu iddialara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla arz ederiz" denildi.

Bakanlığın açıklamasında, Galatasaray Kulübü Başkanı Aysal'ın bir televizyon programındaki açıklamaları nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunluluğunun doğduğu belirtildi. 

İddiaların dayanağının bulunmadığı ve gerçeklikle ilgisinin olmadığı kaydedilen açıklamada,  GalatasaraySpor Kulübü'nün mevzuattan veGençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Spor Genel Müdürlüğü ile yaptığı sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle, mevzuatın emredici hükümleri kapsamında ve tamamen hukuki zorunluluk nedeniyle kulüp aleyhine çeşitli davalar açılmış, icra takipleri başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi. 

Hem mevzuattan hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü ile yapılan sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüm kulüp, kişi ve kurumlar hakkında da aynı uygulamanın gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Spor Genel Müdürlüğü'nün sadece Galatasaray'a yönelik herhangi bir uygulaması söz konusu değildir. Başka bir deyişle, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü'ne karşı olan yükümlülüklerini yerine getiren hiçbir kulüp veya spor kuruluşu aleyhine bu kapsamda herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Kaldı ki, yapılan sözleşmelerin gereği olarak Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın çatısının kapatılması yükümlülüğü olan Galatasaray Kulübü'nün, bu yükümlülüğün yerine getirilmesinin teknik olarak mümkün olmadığı' yönündeki iddialarına karşılık olarak, yine kulüp tarafından mahkeme kanalıyla yaptırılan bilirkişi incelemesinde, bu yükümlülüğün yerine getirilmesinde teknik olarak bir engel olmadığı tespit edilmiştir.

Ünal Aysal'ın daha önce de dile getirdiği bu iddialar nedeniyle 25 Temmuz 2014'te de açıklama yapıldığı anımsatılarak, "Hal böyle iken,  Galatasaray Kulübü Başkanı Sayın Ünal Aysal'ın, devletten üç yıldır yardım alınmadığı veGençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından kulüpleri aleyhine ağır davalar açıldığına ilişkin iddiaları gerçek dışı olup, bu iddialara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla arz ederiz denildi. 

Beşiktaş’ın hiç destek görmemiş camia olduğuna ilişkin iddiaları doğru değildir

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın, Beşiktaş'ın Türkiye'de hiç destek görmemiş camia olduğu"na ilişkin iddialarının doğru olmadığını bildirdi.

Bakanlık, Başkan Fikret Orman'ın, bugün birçok gazetede yer alan, Devletten destek almayan tek kulübüz. Stadı biz yapıyoruz. Stada gelen millet, parayı harcayan millet ama biz devlete para ödüyoruz. Stadın sponsorluk gelirlerinin yüzde 25'ini Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü'ne veriyoruz. Aziz Yıldırım ile Başbakan’a gidip bu statların tapusunu isteyeceğiz. Neyse parasını verip tapusunu alacağız" ifadeleri üzerine yazılı açıklama yaptı.

Mülkiyeti veya kullanım hakkı Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü'ne ait birçok spor tesisi ve taşınmazın, 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek 11 inci maddesi kapsamında bedelsiz veya çok düşük bedellerle spor kulüplerinin kullanımına verildiği belirtilen açıklamada, Mülkiyeti veya kullanım hakkı Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü'ne ait olan başta İnönü Stadyumu olmak üzere birçok spor tesisi, sportif faaliyetlerde kullanılması kaydıyla Beşiktaş Jimnastik Kulübüne uzun süreli olarak tahsis edilmiştir denildi.

İnönü Stadyumu'nun ilk defa 1998 yılında Türk sporuna ve Beşiktaş'a üstün hizmetleri olan rahmetli Süleyman Seba'nın başkanlığı döneminde Beşiktaş Jimnastik Kulübü'ne 49 yıl müddetle tahsis edildiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Mülkiyeti veya kullanımı Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü'ne ait olan ve şehir merkezlerinde kalmış, ekonomik ömürlerini doldurduklarından yıkılarak yeniden yapılması gereken çok sayıda stadyum ve diğer spor tesisleri, Toplu Konut İdaresi veya belediyelerimiz ile yapılan protokoller çerçevesinde değerlendirilerek, elde edilen gelirlerle de günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak tarzda modern tesisler yapılarak işletmeye açılmaktadır.

İstanbul’da yer alan kulüplerimizden birisi kendisine tahsis edilen stadyumu, parça parça yıkarak aynı yerinde kendi imkanları ile yeniden inşa etmiştir. İstanbul’da bulunan bir diğer külümüz ise kendisine uzun süreli intifa hakkı verilen ve şehir merkezinde bulunan stadyum üzerindeki haklardan Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü'ne olan borçlarına mukabil sarfınazar etmiş ve buranın satışından elde edilen gelirle ve bir kısım imalatlar da kendisi tarafından karşılanması kaydıyla, TOKİ tarafından nispeten şehir dışında yeni stadyum yapılarak, ilgili kulübün eski stadyum üzerindeki hakları da dikkate alınarak ve yeni şartlarla ilgili kulübe tahsis edilmiştir.

Bakanlık gerekli kolaylıkları göstermiştir

Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün ise Yıldırım Demirören'in başkanlığı sırasında İnönü Stadyumu üzerindeki tahsis hakları devam ederken başlatılan çalışmalar doğrultusunda yeni stadyumun aynı yerde yapılmasına karar verdiği belirtilen açıklamada, Bakanlıkça stadın yıkılarak aynı yerinde yapılmasına ilişkin prosedür konusunda ilk günden gerekli kolaylıklar gösterildiği, Orman'ın başkanlığı döneminde kulübün inşaatına başladığı yeni stadyumun tüm yapım giderleri de benzer uygulamalarda olduğu gibi yine kulüp tarafından üstlenildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü'nün mülkiyeti veya kullanımında bulunan ve spor kulüplerine tahsis edilen spor tesislerinin isim haklarının yüzde 25’inin, yönetmelik hükmü gereği ilgili kulüpler tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü'ne ödenmesi gerekmektedir. Elde edilen bu gelirle de başta amatör spor kulüplerinin tesis ihtiyaçları karşılanmaktadır. Stadyumların kira veya tahsis bedelleri belirlenirken kulüplerin yapacakları yapım, bakım ve onarım ile işletme giderleri dikkate alınmaktadır.

Beşiktaş İnönü Stadyumu'nun tünel tarafında yer alan ve mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait yaklaşık 8 dönümlük taşınmaz ile mülkiyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü'ne ait başka yerlerde bulunan taşınmazlar takas yapılarak yeni İnönü Stadyumu'nun yapılabilmesini teminenGençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü'nce Beşiktaş Jimnastik Kulübüne tahsis edilmesi karar altına alınmıştır.

Sayın Fikret Orman'ın açıklamalarında Vodafone Arena Stadı ile sponsorluk gelirlerinin 217,5 milyon dolara ulaştığı yönündeki açıklamaları dikkate alındığında, yeni stadyumun yapılması ile Beşiktaş önemli gelir kaynaklarına ulaşacaktır. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Toto Teşkilat Başkanlığınca düzenlenen spor müsabakalarına dayalı sabit ihtimalli ve müşterek bahis oyunları programlarında yer alan spor kulübü, kurum ve kuruluşlar ile sporculara müsabaka başına ciddi miktarlarda isim hakkı ödenmektedir. Bu kapsamda Beşiktaş Jimnastik Kulübünün bünyesinde yer alan futbol, basketbol (bayan-erkek), voleybol (bayan-erkek) ve hentbol takımlarının oynadıkları bütün müsabakalar nedeniyle kulübe isim hakkı ödenmektedir.

Bu kapsamda Beşiktaş Jimnastik Kulübüne ve kulübe bağlı şirketlere sadece 2012-2013 ve 2013-2014 sezonlarında toplam 20 milyon 919 bin 927 lira 82 kuruş isim hakkı ödenmiştir.

Futbol liglerinin isim sponsorluğuyla ilgili, Bakanlığa bağlı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında Ağustos 2010 tarihinde imzalanan 5 yıllık sözleşme kapsamında, sezon başına yaklaşık 25 milyon dolar olmak üzere 5 sezon için 125 milyon doların federasyona ödendiği belirtilen açıklamada, "Bu miktar federasyon tarafından Beşiktaş Jimnastik Kulübünün de içinde bulunduğu futbol kulüplerine dağıtılmaktadır denildi.

Açıklamada, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın Beşiktaş’ın, Türkiye'de hiç destek görmemiş camia olduğu"na ilişkin iddialarının doğru olmadığı kaydedildi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Çavuşoğlu'ndan IKBY'ye uyarı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu