Gül'ün mezarı Kayseri'de olacak

Gül'ün mezarı Kayseri'de olacak


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kayseri'de defnedilmeyi istediğini söyledi.

Özhaseki, Büyükşehir Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçen hafta Kayseri'ye yaptığı ziyarete ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Gül'ü en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını belirten Özhaseki, "Biz de vefa borcumuzu yerine getirmek istedik. Bundan da başka mana çıkaranlara gülüyoruz. 'Yeni bir parti, hareketi mi başlıyor', 'siyasi oluşum mu var' gibi çok anlamsız, lüzumsuz gereğinden fazla, aşırıya kaçacak yorumlara da gülüyoruz" ifadelerini kullandı.

Gül'ün ziyaretinde mezarının Kayseri'de olması yönünde isteği olduğunu dile getiren Özhaseki, şunları söyledi:

"Eski cumhurbaşkanlarını düşünün Topkapı'nın en önemli yerlerinde Adnan Menderes'in de rahmetli Turgut Özal'ın da kabri var. Cumhurbaşkanları her yere defnedilebiliyor. Onunla ilgili çok yer söylediğimiz halde Şehir Mezarlığı'nı istedi. Oradaki yerini hazırlıyoruz. Baba kabristanı değil de mezarlığın girişindeki taziye evinin arka tarafını Meclis kararıyla devlet mezarlığına dönüştüreceğiz. Sayın 11. Cumhurbaşkanımızı vefat ettiğinde de buraya defnedeceğiz."

 

- Tarihi Kentler Birliği Toplantısı

Özhaseki, Kayseri'nin hafta sonu Tarihi Kentler Birliği toplantısına ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Belediye başkanları, yardımcıları, meclis üyeleri ve akademisyenlerin  yer alacağı toplantının konusunun "Kültür öncelikli kalkınma modeli" olacağını kaydeden Özhaseki, 2000'li yıllarda 50 üyeyle kurulan Tarihi Kentler Birliği'nin bugün 350 üyeye ulaştığını vurguladı.

Birliğin çok önemli görevleri yerine getirdiğini dile getiren Özhaseki, binlerce yıldır var olan bir coğrafyada yaşamamıza rağmen bu değerin tarihi anlamda farkına varılamadığını belirtti. 

Kayseri'ye gelecek yaklaşık 400 misafire tarihi ve kültürel projeleri hakkında bilgi vereceklerini belirten Özhaseki, şunları kaydetti:

"Kültür yolu projemizi, tarihi eserlerle ilgili çalışmalarımızı anlatacağız. Bir Anadolu şehrinde kalkınma hamlesi nasıl olur, Kayseri modeli nedir onu anlatmaya çalışacağız. Kayseri'de yüzlerce tarihi eser var bunların önemli bir kısmı da meydan ve çevresine dağılmış vaziyette. Bir güzergah belirliyoruz insanlar misafirlerini orada gezdirecek. Kültür yolunun başlangıcı Mimarsinan Parkı içindeki Gevher Nesibe ve Selçuklu Müzesi'nden başlıyor. Bu yol takip edilince bütün tarihi eserlere uğruyor."

 

- Başbakan Davutoğlu'nun Kayseri ziyareti

Özhaseki, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 25-26 Ekim'de Kayseri'ye geleceğini belirterek, ziyarette bazı açılışların yapılacağını söyledi.

Talas raylı sistem hattının bitmek üzere olduğunu ifade eden Özhaseki, 3'üncü ayda başladıkları hattı, 10'uncu ayda bitirmiş olacaklarını vurguladı.

Dünyada raylı sistem hattını sıfırdan başlayarak 6-7 ay içinde bitirebilen bir kuruluş olmadığını kaydeden Özhaseki, "Üstelik de ihaleyi alan firma battığı halde bizim firmamız üstlenmişti ve kendi yerli mühendislerimizle, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ ile bu iş yapıldı. Bunun açılışını yapacağız. Yeni hal kompleksimiz bitti onun açılışını yaparız. Sayın Başbakanımız geldiğinde hava ikmal, Sahabiye, hızlı tren, havaalanı geliştirme projeleri hakkında bilgi verip kendisinin de bu projelere dahil olmasını isteyeceğiz" diye konuştu.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu