İki ülke ekonomisi etkileniyor

İki ülke ekonomisi etkileniyor


Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Irak ve Türkiye arasında açılması planlanan gümrük kapılarına ilişkin, "Hem kapasitenin geliştirilmesi, hem de yeni kapıların açılması noktasında sıkıntı gözükmüyor. Hatta bir kısımının proje çalışmaları devam ediyor" dedi.

Canikli, Bakanlık konferans salonunda Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Jaafar Rasool Al Hamadani ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Türkiye ve Irak'ın uzun süreden beri iyi ilişkilere sahip, komşu ülkeler olduğunu hatırlatan Canikli, "Irak kardeşimiz, dostumuz ve ortağımız aynı zamanda. Biz ortağız. Bunu reddetme şansımız yok. Biz birlikteyiz. Dolayısıyla, bu kardeşlik hukuku çerçevesinde, her iki ülke menfaatlerini öne alarak bu doğrultuda birlikte çalışmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Zaman zaman iki ülke arasında bazı sıkıntılar yaşanabildiğini kaydeden Canikli, "Bunların yaşanmış olması ne bu gerçekleri değiştirir, ne de bizim iki ülke olarak ortak çalışmamız ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Kardeşler arasında da zaman zaman ihtilaflar yaşanabilir ama bunlar hiçbir zaman kalıcı değildir. Bu, işbirliğini ve ilişkilerin yoğunluğunu kesinlikle değiştirmez" ifadesini kullandı.

Özellikle son yıllarda iki ülke arasındaki ticaret hacminde gerileme yaşandığını belirten Canikli, şöyle konuştu:

Irak ve Türkiye'nin ticaret hacminde yaşanan gerileme, iki ülkenin ekonomisini olumsuz etkiliyor. Bunun da geçici olduğunu düşünüyoruz. Her şey dengesine oturacak. Biz, en iyi ilişkilerimizle birlikte yürümeye devam edeceğiz. Bizler, ekonomik aktivitenin azalmasındaki etkenlerin kaldırılması yönünde ne yapılması gerekiyorsa, gereken çabayı göstermeye devam edeceğiz.

Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Jaafar Rasool Al Hamadani de yeni kurulan ortaklık hükümetiyle Türkiye ile ilişkilerin daha iyi düzeye çıkarılması gerektiğini belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığı görüşmede ticaret hacminde 20 milyar dolar seviyesini hedeflediklerini kaydeden Hamadani, bunun gerçekleşmesi için Türk hükümetinin Irak halkına tatmin edecek mesajlar vermesi gerektiğini dile getirdi.

Irak'la yapılacak yeni sınır kapıları

Bakan Canikli, konuşmaların ardından gazetecilerin sorusunu yanıtladı. Habur sınır kapısının modernizasyonunun ne zaman gerçekleştirileceğine ilişkin soru üzerine Canikli, şunları söyledi:

Irak'la Türkiye arasında bir Habur gümrük kapımız var. Hem bu kapının modernize edilmesi, hem de yeni hudut kapıları ilave edilmesine yönelik görüşmeler uzun zamandır devam ediyor. En son, yeni kapıların açılması ve bunların müzakerelerinin de valilerce yürütülmesi hususunda mutabakata varıldı. Şu anda 4 hudut kapısıyla ilgili olarak, açılması noktasında karar verildi. Bunlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Hem kapasitenin geliştirilmesi, hem de yeni kapıların açılması noktasında sıkıntı gözükmüyor. Hatta bir kısımının proje çalışmaları devam ediyor. Bu noktada, ticaret hacmimiz gelişme imkanı bulacaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Avrupa, terörden değil demokrasiden yana karar almalı
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Musul'dan kaçan sivillerin sayısı 400 bine yükseldi

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu