Türkiye'den alınacak dersler var

Türkiye'den alınacak dersler var


IŞİD terör örgütünün elinde rehineleri olan İngiltere'deki savunma ve güvenlik uzmanları, Türkiye'nin 49 başkonsolosluk personelini kurtarmasının büyük bir diplomatik başarı olduğunu belirterek batının bu konuda Türkiye'den yardım alabileceğini dile getiriyorlar.

Royal United Services Institute (RUSI)" isimli, merkezi Londra'da bulunan İngiliz savunma ve güvenlik düşünce kuruluşunun terörle mücadele ve iç güvenlik uzmanı Margaret Gilmore, "49 Türk rehinenin kurtarılmış olması harika bir gelişme" dedi.

Türk rehinelerin kurtarılmasının ardından dünya genelinde büyük bir rahatlama yaşandığını dile getiren Gilmore, "Çünkü bu insanlar orada sadece görevlerini yapmak için bulunuyorlardı. IŞID'in elindeki tüm rehineleri bırakması gerekiyor. Özellikle de oraya insani yardım için gitmiş olanları" ifadelerini kullandı.

Gilmore, İngiltere'de, IŞİD'in strateji değişikliğine gidip gitmediğinin sorgulandığını belirterek, şöyle konuştu:

Bu kurtarmanın gerçekleşmesini sağlayan Türk yetkililerin diplomatik çabalarını ve müzakerelerini hafife almamalıyız. Rehinelerin kurtarılması IŞİD’in kararıyla olmadı, Türkiye’nin diplomatik müzakere becerileri sayesinde gerçekleşti. Türkiye’den alınacak dersler var. Önemli olan rehinelerin kurtarılmış olmasıdır. Türk yetkililere rehinelerin kurtarılmasından dolayı haklarını teslim etmek gerekir.

IŞİD'in paraya ihtiyacı yok

Türkiye'nin uluslararası arenada önemli bir oyuncu ve NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip olduğunu vurgulayan Gilmore, Türkiye'nin IŞİD tarafından tutulan İngiliz rehineler konusunda İngiltere'ye yardım etmesine ihtiyaç olduğunu dile getirdi. 

Gilmore, İngiliz rehinelerin kurtarılmasında, İngiliz istihbaratının kesinlikle Türkiye ile temas halinde olacağını düşündüğünü ifade ederek, İngiltere'nin Türkiye'nin "tedbirli olun" gibi uyarılarına kulak vermesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'nin rehinelerini nasıl kurtardığını herkesin merak ettiğini söyleyen Gilmore, "Görünen o ki, müzakereler yapıldı ama fidye ödenmedi. Gerçek şu ki, Türkiye son derece iyi bir iş başardı. Rehineler için para ödenmemiş olması mümkün. Çünkü IŞİD’in artık paraya ihtiyacı yok" dedi. 

Batılı rehinelerin kurtarılma ihtimalleri düşük

Cambridge Üniversitesi ve Dış Politika Merkezi'nde araştırmacı olan Ziya Meral de Türk rehinelerin kurtarılmasının büyük bir başarı olduğunu dile getirerek, Daha önce başka rehineleri ekran karşısında öldürebilen bir örgütten 49 kişiyi sağ salim, askeri bir operasyona girmeden alabilmek başarıdır dedi.

Meral, hiçbir ülkenin rehine ve istihbarat operasyonlarını detaylarının açıklamadığına dikkati çekerek, bunun nedenleri arasında başka fidye olaylarına neden olmaması, güvenlik birimlerinin çalışma şekillerinin ortaya çıkmaması gibi nedenlerin bulunduğunu dile getirdi.

Operasyonun, Türkiye'nin kendi istihbarat kaynaklarıyla yapılmış gibi gözüktüğünü ifade eden Meral, Bölgedeki en büyük Müslüman ülkelerden biri olan Türkiye'den diplomatların rehin tutulması ile Batılı rehinelerin tutulması farklı dinamikler. Çünkü Türk diplomatlar öldürülseydi, IŞİD Müslüman dünyası içerisinde büyük bir tepkiyle karşılaşacaktı ve büyük zarar görecekti. Bu anlamda, Batılı rehinelerin kurtarılma ve salıverilme ihtimalleri, Türk rehinelere göre çok düşük" diye konuştu.

Yakın Doğu ve Körfez Askeri Analizler Enstitüsü (INEGMA) Araştırma Direktörü Theodore Karasik de Türk rehinelerin kurtarılmasının nedeninin, IŞİD’in Türkiye’yi ABD’nin öncülüğündeki koalisyonun dışında tutmak olduğunu düşünmediğini kaydetti. Karasik, Türkiye'nin Sünni aşiretlerle olan ilişkilerinin kurtarma operasyonunda önemli rol oynadığını belirtti. 

IŞİD bu ay içerisinde İngiliz rehine David Haines’in infaz görüntülerini yayınlamış, bu görüntülerdeki ikinci kişinin, örgütün hala elinde tuttuğu 47 yaşındaki İngiliz yardım görevlisi Alan Henning olduğu anlaşılmıştı. IŞİD'in ayrıca, rehin tuttuğu ABD'li gazeteciler Steven Sotloff ile James Foley'i başlarını keserek öldürdüğü ortaya çıkmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Trafoda patlama
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
Kerkük çağrısı: Sona erdirin

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu