Türkiye'ye kayıtsız geçiş yok

Türkiye'ye kayıtsız geçiş yok


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı (AFAD) Fuat Oktay, Suriye'den Türkiye'ye geçen herkesin kayıt altına alındığını söyledi.

terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin saldırılarından kaçan Suriyelilerin, Suruç ilçesinden güvenli şekilde Türkiye'ye giriş yaptığını belirtti. 

Sığınmacılar için ilçedeki bir okulun bahçesine çadır kurulduğunu ifade eden Oktay, Suriye'den Türkiye'ye geçenlerin kayıt altına alınmadığı şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Suruç'un Yumurtalık Mahallesi yakınlarında geçişlerin güvenli ve kontrollü yapıldığını ifade eden Oktay, AFAD'ın tüm imkanlarının seferber edildiğini belirtti.

Geçiş yapan Suriyelilerin büyük çoğunluğunun akrabalarının yanına yerleşmek istediğini anlatan Oktay, şunları kaydetti:

Yumurtalık mevkisinde bir sistem kurduk. Burada gelenlerin temel sağlık hizmetleri, beslenme ve barınma boyutundaki çok acil ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Acil bir durum varsa hemen hastanelere yönlendiriyoruz. Suriye'den Türkiye'ye geçen herkesi kayıt altına alıyoruz. Sığınmacıların tamamını kayıt altına alıyoruz. Yakınları ile bunları sağlıklı bir şekilde buluşturmak için bunu yapıyoruz. Şuanda kayıtsız hiçbir giriş ve çıkış söz konusu değildir.

Oktay, sığınmacılar için Suruç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda kurulan çadırları inceledi, yetkililerden bilgi aldı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu