Meclis tezkereleri bekliyor

Meclis tezkereleri bekliyor


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gelişen olaylar ve değişen süreç çerçevesinde Irak ve Suriye tezkerelerin yenilenmesi gerektiğini belirterek, Kapsamının ve şümulünün de değiştirilmesi gerekiyor. Tek bir tezkere mi, ayrı ayrı iki tezkere mi geleceğine Hükümet karar verecek. Tek bir tezkere olabileceği kanaatindeyim. Çünkü ülkeler ayrı olsa da tehlike ve hedef aynı. dedi.

Elitaş, 1 Ekim'de başlayacak yeni yasama yılında ilk olarak süresi dolacak olan Irak ve Suriye tezkerelerinin ele alınacağını söyledi. Irak Tezkeresi'nin 4 Ekim'de, Suriye Tezkeresi'nin süresinin ise 17 Ekim'de dolduğunu hatırlatan Elitaş, Genel Kurul'da 2 Ekim tarihinde  görüşmeyi planladıklarını anlattı.

Gelişen olaylar ve değişen süreç çerçevesinde her iki tezkerenin de yenilenmesi gerektiğini belirten Elitaş, kapsamının ve şümulünün de değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Tezkerelerin birleştirilip birleştirilmeyeceği sorusuna Elitaş, TBMM'de teknik olarak tek bir tezkere olarak görüşülmesi mümkün. Buna karar verecek olan da Hükümet'tir. Hükümet iki tezkere görüşelim derse, iki tezkere görüşülür; tek tezkere olarak ayarladığı takdirde tek tezkere olarak değerlendirilir. Ben tek  gelmesinin uygun olduğu, olabileceği kanaatindeyim. Tek bir tezkere olabileceği kanaatindeyim. Çünkü ülkeler ayrı olsa da tehlike ve hedef aynı. O anlamda baktığımızda tek tezkereyle değerlendirilebilir diye konuştu.

Tezkerelerin henüz Meclis'e gelmediğini hatırlatan Elitaş, Her an gelmesini bekliyoruz. Gelecek Tezkere veya tezkerelerin süresi, diğerleri gibi bir yıl olacak dedi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Avrupa, terörden değil demokrasiden yana karar almalı
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Musul'dan kaçan sivillerin sayısı 400 bine yükseldi

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu