Sayı artabilir

Sayı artabilir


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı (AFAD) Fuat Oktay, Gelecek tüm sığınmacılara kapımız açık ve bu konudaki önceliğimiz misafirlerin sağlıklı bir ortama kavuşmalarıdır" dedi.

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesindeki çatışmalar nedeniyle 100 bini aşkın kişinin Türkiye'ye sığındığını hatırlattı. 

Devlet, millet ve hükümet olarak dramı en aza indirmeye çalıştıklarını belirten Oktay, AFAD'ın bu konuda gece gündüz çalıştığını ifade etti. 

Sayının artmamasını arzu ettiklerini dile getiren Oktay, Ne yazık ki sınırın karşı tarafından bir dram var o yüzden sayı artabilir. Dolayısıyla daha sağlıklı bir toplanma merkezi oluşturup misafirlerin barınma, beslenme, sağlık ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz. Bunu da büyük oranda yapmış durumdayız, çalışmalarımız devam edecek diye konuştu.

Oktay, her türlü olumsuzluğa karşı tedbir aldıklarını vurguladı.

Suruç ilçesinin Yumurtalık Mahallesi'ne kurdukları merkezde işlemlerin daha sağlıklı yürütüldüğünü aktaran Oktay, bir taraftan geçici barınma merkezlerini oluştururken diğer yandan da aileleri hazır olan çadırlara aldıklarını kaydetti. 

Türkiye'de 1,5 milyonun üzerinde Suriyeli bulunduğunu anımsatan Oktay, Gelecek tüm sığınmacılara kapımız açık ve bu konudaki önceliğimiz misafirlerin sağlıklı bir ortama kavuşmalarıdır. Gelenlerin çoğu kadın, çocuk ve yaşlı. Bu kapsamda çocuklara aşılama kampanyasını fiilen başlattık. Birinci hedefimiz barınma sıkıntısını gidermek, şuanda okul boyutunu düşünmüyoruz şeklinde konuştu. 

Oktay, Türkiye'nin zor bir işe el attığını, vatandaşların da bu süreçte sabırlı olmalarını gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu