Suriye rejiminin suçluluğunu gösteriyor

Suriye rejiminin suçluluğunu gösteriyor


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) bünyesindeki veri toplama misyonu tarafından açıklanan son raporun, Suriye’de klor gazının “sistematik biçimde ve defalarca kullanıldığını” ortaya koyduğunu belirterek, “Bu, kuvvetli bir biçimde Suriye rejiminin suçluluğunu gösteriyor” ifadesini kullandı.

Kerry, KYSÖ’nün Suriye’de klor gazının kullanımına ilişkin geçen günlerde açıkladığı rapora ilişkin yazılı açıklamasında, misyon tarafından hazırlanan raporda, bu yılın başlarında, Suriye’nin kuzeyindeki üç köye yönelik saldırılarda klorun “sistematik biçimde ve defalarca” silah olarak kullanıldığının yer aldığını hatırlattı. Raporda tanıkların saldırılar esnasında helikopterlerin kullanıldığı bilgisi aktardığına dikkati çeken Kerry, Suriyeli muhaliflerin helikoptere sahip olma kapasitelerinin bulunmadığını belirterek, açıklamasında, “Bu, kuvvetli bir biçimde Suriye rejiminin suçluluğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kerry, raporun, Suriye rejiminin Kimyasal Silahlar Konvansiyonu’ndaki (KSK) yükümlülüklerine ve 2118 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı’na uymasına yönelik ciddi soru işaretleri oluşturduğunu vurguladı.

Veri toplama misyonun raporunda, ağustosun sonlarındaki saldırılara yönelik çok sayıdaki haberlere de değindiğini ve bunların da raporda klor saldırısı olduğunun teyit edildiğine dikkati çeken Kerry, şunları kaydetti:

Bu bulgu da Suriye’nin, KSYÖ’ye doğru ve eksiksiz bildirimine yönelik derin kaygılarla birlikte, rejim tarafından Suriye halkına yönelik süregelen kimyasal saldırıların vuku bulabileceğine yönelik tedirgin edici endişeleri artırıyor. ABD, bu rapordaki KSK’nın ihlaline işaret eden bulgulardan ciddi biçimde endişe duyuyor. Esed rejiminin böyle bir kullanım nedeniyle uluslararası toplumda sorumlu tutulacağını bilmesi gerekiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu