Afganistan’da ulusal birlik hükümeti için anlaşmaya varıldı

Afganistan’da ulusal birlik hükümeti için anlaşmaya varıldı


Afganistan’da devlet başkanlığı seçiminin iki adayı Abdullah Abdullah ve Eşref Gani Ahmadzai, iktidarın paylaşımı için anlaşma imzaladı.

Abdullah ve Ahmadzai, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin de katıldığı törende iktidarın paylaşımı ve ulusal birlik hükümetinin kurulması ile ilgili anlaşmaya imza attı. 

Anlaşmaya göre, seçimin galibi devlet başkanı olacak, ikinci aday ise başbakanınkine benzer yetkileri olan bir üst yönetici atayacak. 

Anlaşma, devlet başkanı görevi devraldıktan sonra anayasanın değiştirilmesi için bir komisyon görevlendirecek. Bakanlıklar ise devlet başkanı ve üst yönetici tarafından eşit olarak belirlenecek. 

Bu arada nihai sonuçların Seçim Komisyonu tarafından bu akşam açıklanması bekleniyor. 

İlk turda en çok oyu alan iki aday Abdullah ile Ahmedzai'nin yarıştığı ve 14 Haziran'da düzenlenen ikinci tur seçime katılım oranı çok yüksek olmuş ve 8 milyondan fazla seçmen oy kullanılmıştı. Ancak Abdullah'ın seçimde hile yapıldığını iddia etmesi nedeniyle seçim süreci çıkmaza girmişti.

Abdullah ve Ahmedzai, daha sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin girişimleriyle, seçimde kullanılan tüm oyların tekrar sayılması ve kazanan adayın ulusal birlik hükümetini oluşturması konusunda anlaşmış ve görüşmelere başlamıştı. 

NATO ve Avrupa Birliği (AB) tarafından memnuniyetle karşılandı

Öte yandan,  Afganistan’da devlet başkanı adayları Abdullah Abdullah ile Eşref Gani Ahmedzai’nin ulusal birlik hükümeti kurulması için siyasi anlaşma sağlaması, NATO ve Avrupa Birliği (AB) tarafından memnuniyetle karşılandı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, yaptığı yazılı açıklamada, önemli zorluklara karşın her iki adayın da taahhütlerine bağlı kaldığının altını çizerek, “Şimdi gerçek bir siyasi ortaklık ruhu içinde sorumluluklarını üstlenmelerini ısrarla tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Rasmussen, seçim sürecinin tamamlanmasını, yeni devlet başkanı atanmasını, ABD ve NATO ile imzalanması gereken güvenlik anlaşmalarının mümkün olan en kısa zamanda imzalanmasını beklediğini belirtti.

Rasmussen, bu anlaşmaların imzalanmasının Afganistan’ın istikrarı ve uluslararası toplumun desteğinin devamı için çok önemli olduğunu vurguladı.

AB Dış Eylem Servisi’nden (EEAS) yapılan açıklamada da Abdullah ve Ahmedzai arasında varılan anlaşmanın tüm Afganların çıkarına olan, barışçıl geçişi güvence altına aldığı tespiti yapılarak, Şimdi tüm Afganlar için Afganistan’ın ciddi ekonomik ve güvenlikle ilgili zorluklarına karşı koymak amacıyla birleşme zamanı ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, refah ve barış doğrultusunda gerekli reformların acilen uygulanması konusunda yeni Afgan hükümetiyle yakın işbirliği yürütmenin arzulandığı belirtildi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu